‘​​Foto të dokumenteve dhe zarfeve të parave cash’, IDF: Kemi gjetur prova të financimit të drejtpërdrejtë të iranianit për Hamasin

foto te dokumenteve dhe zarfeve te parave cash idf kemi gjetur prova te financimit te drejtperdrejte te iranianit per hamasin
foto te dokumenteve dhe zarfeve te parave cash idf kemi gjetur prova te financimit te drejtperdrejte te iranianit per hamasin

Ushtria izraelite (IDF) deklaroi se kishte gjetur prova të fluksit të parave midis Iranit dhe organizatës islamike Hamas në sistemin e gjerë të tuneleve nën Rripin e Gazës.

Zëdhënësi i IDF-së, Daniel Hagari tha se ”ushtarët izraelitë kishin zbuluar dokumente që vërtetonin transferime në vlerë prej më shumë se 150 milionë dollarësh nga Irani në Hamas dhe udhëheqësin e tij në Rripin e Gazës, Yehya al-Sinwar, nga viti 2014 deri në vitin 2020”.

Ushtria publikoi ​​fotografi të disa dokumenteve si dhe foto të zarfeve të parave cash.

“Ky është një shembull tjetër se si Irani eksporton terror në të gjithë Lindjen e Mesme. Terrori që Irani eksporton dhe prodhon është një problem global”, thuhej në deklaratën e Hagarit.

Izraeli ka qenë armiku i betuar i Iranit që nga revolucioni islamik i vitit 1979. Së bashku me milicitë e tjera si Hezbollahu në Liban dhe rebelët Houthi në Jemen, Hamasi është pjesë e të ashtuquajturit “Aksi i Rezistencës”, një rrjet grupesh që luftojnë kundër Izraeli se ata marrin mbështetje financiare dhe materiale nga Teherani.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts