FOTO/ “Thjesht përdor mbrojtje”, i dha leje burrit ushtar të përdhunonte gratë ukrainase, dalin fotot e çiftit rus. Historitë tronditëse nga Ukraina

Një grua e cila u regjistrua duke i dhënë leje burrit të saj ushtar rus për të përdhunuar gratë ukrainase gjatë pushtimit të Vladimir Putin, është fotografuar, pasi doli se burri ishte plagosur në luftime.

Në fillim të kësaj jave, forcat e sigurisë së Kievit publikuan një videoklip audio të një bisede midis një çifti, të cilët tani janë identifikuar si Roman Bykovsky dhe gruaja e tij Olga Bykovskaya nga Radio Liberty.

Në regjistrim, gruaja dëgjohet duke i thënë burrit se ai ka lejen e saj për të përdhunuar gratë ukrainase ndërsa ai shërben në forcat pushtuese të Rusisë, për sa kohë që ai nuk i tregon asaj dhe përdor kontracepsion.

Klipi tronditës prej 30 sekondash u publikua më 12 prill ndërsa presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky akuzoi trupat ruse për kryerjen e “qindra përdhunimeve” duke përfshirë sulme seksuale ndaj fëmijëve të vegjël në vendin e tij.

Klipi audio i shpërndarë nga Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) u hap me titullin blu dhe të verdhë: ‘INTERCEPTIM I SHËRBIMIT TË SIGURISË: Gratë e pushtuesve rusë lejojnë burrat e tyre të përdhunojnë gratë ukrainase.’

Më pas dëgjohet zëri i një gruaje, që besohet të jetë Olga Bykovskaya: ‘Pra, po, bëje atje’, thotë ajo. Më pas bëhet e qartë se për çfarë është dakord ajo. ‘Gratë ukrainase atje. Përdhunoi ato. Po”.
“Mos më thuaj asgjë, kuptove”, shton ajo me një të qeshur të turpshme.

Më pas dëgjohet zëri i një burri – që besohet se është i Roman Bykovskit. “Uh-huh,” thotë ai. “Kështu që të përdhunoj dhe të mos të them asgjë”, pyet ai, duke sqaruar se gruaja po i jep leje.

“Po, që të mos dija asgjë”, thotë zëri i gruas, para se të dy të dëgjohen të qeshin këtë herë. “Pse pyet?” shton ajo.
“A mundem me të vërtetë?” e pyet ai përsëri.

“Po, të lejoj,” thotë ajo duke qeshur. “Thjesht përdor mbrojtje”, shton ajo.

Burri përgjigjet përsëri: “Ok”.

Gazetarët investigativë në Radio Liberty punuan me organet e zbatimit të ligjit në Ukrainë për të gjurmuar telefonin e përfshirë në telefonatë, me një nga numrat që u gjurmua në rajonin Kherson në prill, raporton Daily Mail.

Hetuesit më pas zbuluan se dy numrat e telefonit ishin të lidhur me dy llogari në rrjetin social VKontakte të Rusisë – që i përkisnin 27-vjeçarit Roman Bykovsky dhe gruas së tij Olga Bykovskaya – të dy me origjinë nga Orel në Rusi.

Llogaria e Roman ishte e mbyllur për publikun, megjithatë gazetarët e gjetën atë të fotografuar në fotografitë e ngarkuara nga një prej miqve të tij – Alexei Zabrusov – të cilat tregonin se ata shërbyen së bashku në vitin 2016 në të njëjtin divizion ushtrie.

Nga atje, hetuesit ishin në gjendje të gjenin miq të tjerë dhe anëtarë të familjes së Romanit, gjë që i çoi ata në më shumë foto të tij me uniformë ushtarake, gjë që vërtetoi se tani është pjesë e Regjimentit të Sulmit Ajror të Gardës Ruse 108 – një njësi e njohur për përfshirjen e saj në aneksimin e Krimesë në 2014.

Ata gjithashtu mësuan se çifti ishte zhvendosur në gadishullin e Krimesë të pushtuar nga Rusia, afërsisht rreth vitit 2018.

Llogaria e Olgës në mediat sociale ndërkohë ishte e hapur (derisa u fshi më 13 prill). Për llogari të saj, ajo u shfaq në foto me burrin e identifikuar si Roman Bykovsky. Ajo gjithashtu tregoi se dyshja kishin së bashku një fëmijë 4-vjeçar.

Radio Liberty u përpoq të telefononte çiftin duke përdorur numrat që u zbuluan.
Roman thuhet se u përgjigj dhe mohoi se ishte ende në rajonin e Khersonit, dhe sapo mësoi se po kontaktohej nga gazetarët, gjithashtu mohoi se ishte njeriu në regjistrimin audio. Megjithatë, Radio Liberty tha se zëri i tij ishte përputhej.

U përgjigj edhe Olga Bykovska, e cila konfirmoi për Radio Liberty se bashkëshorti i saj ishte në Sevastopol duke u trajtuar për një lëndim. Pasi e zbuloi këtë, ajo e ndërpreu me shpejtësi telefonatën. Llogaria e saj në rrjetet sociale u fshi menjëherë pas kësaj.

Klipi audio prej 30 sekondash i bisedës u postua në kanalin telegram të Shërbimit të Sigurisë së Ukrainës (SBU) të martën.
“Gratë e agresorëve rusë u bëjnë thirrje burrave të tyre të përdhunojnë gratë ukrainase”, shkroi agjencia në Telegram së bashku me klipin.

“Ky përgjim tronditës nga SBU pasqyron vlerat morale jo vetëm të pushtuesve, por edhe të të afërmve të tyre, 80% e të cilëve tani mbështesin luftën në Ukrainë”, pohoi agjencia në përshkrimin e saj të regjistrimit.

Banda e banditëve të Putinit ka qenë e lidhur me një varg mizorish të tmerrshme në të gjithë Ukrainën, duke përfshirë përdhunimin brutal dhe vrasjen e grave dhe fëmijëve, shpesh përpara anëtarëve të familjes së tyre. Moska i ka mohuar pretendimet.

Një ushtar rus madje është arrestuar pasi dyshohet se ka regjistruar veten duke abuzuar me një foshnjë ukrainase.
Duke folur me ligjvënësit lituanez më 12 prill, Zelensky tha: “Në zonat e çliruara nga pushtuesit, regjistrimi dhe hetimi i krimeve të luftës të kryera nga Rusia vazhdon. Varreza të reja masive gjenden pothuajse çdo ditë.

“Dëshmitë janë duke u mbledhur. Mijëra e mijëra viktima. Qindra raste torture. Trupat vazhdojnë të gjenden në kanale kanalizimesh dhe bodrumesh”.
“Janë regjistruar qindra raste të përdhunimeve, përfshirë ato të vajzave të reja dhe fëmijëve shumë të vegjël. Edhe me bebe!”

Presidenti i Lituanisë Gitanas Nauseda u përgjigj duke thënë: “Është thjesht e pamundur të imagjinohet një tmerr më i madh”.
Shkalla e brutalitetit ka bërë që një grup ukrainas të të drejtave të informojë OKB-në se përdhunimi po përdoret si një armë lufte nga Kremlini.

Alexei
Alexei

Kateryna Cherepakha, presidente e La Strada-Ukraine, tha se linjat e urgjencës të organizatës së saj kishin marrë telefonata duke akuzuar ushtarët rusë për nëntë raste të përdhunimeve që përfshinin 12 gra dhe vajza.

Ajo i tha OKB-së: “Kjo është vetëm maja e ajsbergut. Ne e dimë dhe shohim – dhe duam që ju të dëgjoni zërat tanë – që dhuna dhe përdhunimi përdoren tani si armë lufte nga pushtuesit rusë në Ukrainë.”

Një djalë 11-vjeçar është në mesin e viktimave të supozuara pasi u raportua se u përdhunua nga trupat ruse në sy të nënës së tij, e cila ishte e lidhur në një karrige dhe e detyruar të shikonte.

Komisionerja parlamentare e Ukrainës për të Drejtat e Njeriut, Lyudmila Denisova tha se djali u sulmua në Bucha, ku u gjetën dhjetëra civilë të vdekur që tregonin shenja torture disa javë pasi u rikthye.

Denisova pohoi gjithashtu se pesë ushtarë në ushtrinë e Putinit përdhunuan një vajzë 14-vjeçare që ka mbetur shtatzënë.
Ajo tha se rreth 120,000 fëmijë ukrainas u grumbulluan dhe u rrëmbyen, disa u përdhunuan dhe të tjerë u kontrabanduan në Rusi.

Më 8 prill, një vajzë 16-vjeçare dhe një grua 78-vjeçare ishin në mesin e të përdhunuarve, pretendoi zyrtari Oleksandr Vilkul.
Ndërkohë, një nga ushtarët e Putinit është arrestuar pasi u shfaqën pamjet që ai dyshohet se përdhunonte një foshnjë në Ukrainë.

Alexei Bychkov, 24 vjeç, i dërgoi pamjet e neveritshme një shoku rus përpara se të arrestohej të shtunën, u raportua.
Ushtari thuhet se ka shpërndarë video të tjera të abuzimit të tij ndaj fëmijëve me miq dhe kolegë të tjerë.

Tatiana
Tatiana

Diku tjetër në Bucha, 25 vajza dhe gra të moshës 14 deri në 25 vjeç u përdhunuan ‘sistematikisht’ ndërsa mbaheshin rob në një bodrum, thuhet.
Nëntë nga gratë tani janë shtatzënë.

Denisova tha: “Ushtarët rusë u thanë atyre se do t’i përdhunonin deri në atë pikë sa nuk do të dëshironin kontakt seksual me asnjë mashkull, për t’i penguar ata të kishin fëmijë ukrainas”.

Ndërkohë një grua 50-vjeçare që jeton 45 milje larg Kievit tha se një ushtar çeçen hyri në shtëpinë që ajo ndante me burrin e saj më 7 mars.
Ajo i tha BBC-së: “Me armë, ai më çoi në një shtëpi aty pranë. Më urdhëroi: “Hiq rrobat ose do të të qëlloj”. Ai vazhdoi të më kërcënonte se do të më vriste nëse nuk bëja siç thoshte. Pastaj filloi të më përdhunonte”.

“Ndërsa ai po më përdhunonte, hynë edhe katër ushtarë të tjerë. Mendova se kisha mbaruar. Por ata e morën atë. Nuk e pashë më kurrë”.
Kur u kthye në shtëpi, pa se burri i saj ishte qëlluar në bark dhe ai vdiq dy ditë më vonë nga plagët e marra.

Ajo e varrosi burrin e saj në kopshtin e pasmë dhe ushtarët që e ndërprenë përdhunimin qëndruan në shtëpinë e saj për ditë të tëra, duke pirë dhe duke drejtuar armën tek ajo, ndërsa kërkonin t’i dorëzonte gjërat e të shoqit.

I njëjti sulmues dyshohet se përdhunoi dhe vrau një grua tjetër në të njëjtin fshat, duke i prerë fytin e saj në një shtëpi të evakuuar.
Në një rast tjetër rrëqethës, ushtarët rusë hynë në shtëpinë e një familjeje prej tre anëtarësh, ku vranë burrin përpara se ta përdhunonin vazhdimisht gruan.

Ata madje do të largoheshin para se të ktheheshin tre herë për ta përdhunuar përsëri, duke kërcënuar se do të dëmtonte djalin e saj të vogël nëse ajo do të rezistonte, tha shefi i policisë.

Kur më në fund u larguan për herë të fundit, ata dogjën shtëpinë dhe vranë qentë e tyre.
Janë shfaqur gjithashtu pamje që pretendojnë të tregojnë skenën e vrasjes së një gruaje ukrainase që dyshohet se mbahet rob dhe përdhunohej nga ushtarët nën komandën e kryekomandantit çeçen Ramzan Kadyrov.

Klipi, i shpërndarë në Telegram dhe Twitter nga këshilltari i Ministrisë së Brendshme të Ukrainës, Anton Gerashchenko, tregonte pjesën e brendshme të një shtëpie ku Tetiana Zadorozhniak mendohet të jetë therur në qytetin Makariv, 30 milje nga Kievi, muajin e kaluar.

Sipas banorëve të qytetit, Tetiana u tërhoq zvarrë nga shtëpia e saj nga njerëzit e Kadyrovit teksa priste të evakuohej nga qyteti me shoqen e saj përpara se të mbahej rob në një shtëpi aty pranë dhe të abuzohej.

Pas ditësh torturash, një nga ushtarët e përdhunoi për herë të fundit para se t’i priste fytin dhe ta hidhte trupin e saj të pajetë në një varr të cekët, thanë banorët vendas.

Dëshmitarët pohuan se ushtari çeçen që përdhunoi dhe vrau Tetianën u ekzekutua më vonë nga oficerë të tjerë. Rusia ka mohuar vazhdimisht se ka sulmuar civilët që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt.

Kombet e Bashkuara thanë javën e kaluar se monitoruesit e të drejtave të njeriut po kërkonin të verifikonin pretendimet për dhunë seksuale nga forcat ruse, duke përfshirë përdhunimin në grup dhe përdhunimet para fëmijëve.

Misioni i Ukrainës në OKB nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment mbi akuzat kundër forcave të Ukrainës.
“Rusia, siç e kemi thënë më shumë se një herë, nuk bën luftë kundër popullsisë civile,” i tha Këshillit të Sigurimit të hënën zëvendës ambasadori rus i OKB-së Dmitry Polyanskiy, duke akuzuar Ukrainën dhe aleatët për “një synim të qartë për t’i paraqitur ushtarët rusë si sadistë dhe përdhunues”.

Drejtoresha Ekzekutive e UN Women, Sima Bahous, tha se të gjitha akuzat duhet të hetohen në mënyrë të pavarur për të siguruar drejtësi dhe llogaridhënie.
“Ne po dëgjojmë gjithnjë e më shumë për përdhunim dhe dhunë seksuale,” i tha ajo këshillit. “Kombinimi i zhvendosjes masive me rezultatet e presionit të madh të rekrutëve dhe mercenarëve dhe brutaliteti i shfaqur kundër civilëve ukrainas ka ngritur të gjithë flamujt e kuq.”

Të gjitha palët në luftën në Ukrainë kanë sisteme të rekrutimit, ku të rinjve u kërkohet me ligj të bëjnë shërbimin ushtarak. Ukraina dhe Rusia kanë akuzuar njëra-tjetrën për përdorimin e mercenarëve.

Rusia thotë se po kryen një ‘operacion special ushtarak’ për të mbështetur shpalljet e pavarësisë nga separatistët në dy provinca në Ukrainën lindore.
Ambasadori i Ukrainës në OKB Sergiy Kyslytsya i tha Këshillit të Sigurimit se Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës “po lançonte një mekanizëm të veçantë të dokumentimit të rasteve të dhunës seksuale nga ushtarët rusë ndaj grave ukrainase”.

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *