FOTO/ Turmat mblidhen në qendër të kryeqytetit francez në mbështetje të Ukrainës. Berlini dhe Parisi ndriçojnë ndërtesat me ngjyrat e flamurit ukrainas

Turmat u mblodhën në Place de la République në qendër të Parisit të enjten në mbrëmje në një shfaqje mbështetjeje për Ukrainën, me shumë që mbanin flamurin ukrainas, sipas ekipit të CNN në Paris.

Tubimi ishte një nga dy të organizuarat të enjten për të treguar mbështetje për Ukrainën, duke përfshirë një protestë të organizuar përpara ambasadës ruse në Paris.
Anëtarët e turmës mund të dëgjoheshin duke brohoritur “sanksione kundër Rusisë”.

France Ukraine Russia Conflict
France Ukraine Russia Conflict

Në tubim ishin të pranishëm edhe disa emigrantë ukrainas që jetojnë në Francë.
Slava – një shtetas ukrainas që nuk pranoi të jepte mbiemrin e tij për arsye sigurie – i tha CNN, “Unë jam këtu për të mbështetur vendin tim”.

Berlini dhe Parisi ndriçojnë ndërtesat me ngjyrat ukrainase në shenjë uniteti.
Kryeqyteti gjerman ndriçoi Portën e Brandenburgut, pika e referimit më e famshme e Berlinit me blu dhe të verdhë, ngjyrat kombëtare të Ukrainës, të mërkurën në mbrëmje në një shfaqje uniteti me Kievin ndërsa thellohet kriza me Rusinë.

  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com