FOTO/ Turqia në ditën e gjashtë të betejës me zjarret, evakuohen mbi 10 mijë njerëz, flakët shkrumbojnë qindra provinca

Për ditën e gjashtë radhazi, zjarrfikësit turq luftuan të hënën për të kontrolluar flakët që po shpërthejnë nëpër pyje pranë destinacioneve të plazhit të Turqisë.

Të ushqyer nga erërat e forta dhe temperaturat përvëluese, zjarret që filluan të mërkurën kanë lënë tetë persona të vdekur. Banorët dhe turistët kanë ikur nga vendpushimet e pushimeve në flotilla të varkave të vogla ose kolona të makinave dhe kamionëve. Shumë fshatarë kanë humbur shtëpitë dhe kafshët e fermave dhe kanë pasur probleme me frymëmarrjen mes tymit të rëndë.

R1

Mbi 10,000 njerëz janë evakuuar vetëm në provincën Mugla, tha Ministri i Brendshëm Suleyman Soylu.

Ministri i Bujqësisë dhe Pylltarisë Bekir Pakdemirli tha se ekuipazhet ishin ende duke trajtuar shtatë zjarre në provincat bregdetare të Antalisë dhe Muglës, të cilat janë zona të njohura turistike. Zjarre të tjerë aktivë ishin në Isparta, 236 milje në verilindje dhe në provincën Denizli në Turqinë jugperëndimore.

R2

Një tjetër zjarr në Tunceli, në juglindje të Turqisë, u kontrollua të hënën, tha ministri. Në total, 129 zjarre që shpërthyen në mbi 30 provinca që nga e mërkura janë shuar.

“Ne po kalojmë ditë kur nxehtësia është mbi 104 gradë Fahrenheit, ku erërat janë të forta dhe lagështia është jashtëzakonisht e ulët,” tha Pakdemirli. “Ne po luftojmë në kushte kaq të vështira.”

R3

Të dielën, banorët u detyruan të evakuonin fshatin e afërt të Cokertme ndërsa flakët po afroheshin. Disa hipën në varka të vogla dhe të tjerët u larguan me makina ndërsa zjarri u afrua gjithnjë e më shumë – skena që Ahmet Aras, kryetari i vendpushimit aty pranë Bodrum, i përshkroi si “ferr”.

Masat paraprake u morën për të mbrojtur dy termocentrale aty pranë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.