FOTO/ U konfliktuan për parkimin e makinës, momenti kur 52-vjeçari godet me thikë fqinjin e tij gjatë zënkës

Një burrë u përpoq të kryente një “masakër” ndaj fqinjëve të tij pasi dyshohet se goditi me thikë për vdekje një baba të tre fëmijëve.

Can Arslan, 52 vjeç, është aktualisht në gjyq për vrasjen e Matthew Boorman, i cili u godit me thikë 27 herë në lëndinën e tij të përparme më 5 tetor të vitit të kaluar.

Ai akuzohet se ka nisur sulmin e furishëm ndaj 43-vjeçarit përpara se të dyshohet se të nisej për një tërbim në rrugë, iu tha jurisë në Gjykatën e Kurorës së Bristol. Zbavitja me thikë e Arslanit u nxit nga “zemërimi dhe hakmarrja” kundër banorëve të tjerë në fshatin Walton Cardiff pranë Tewkesbury.

Thuhet se vendasit ishin përpjekur ta dëbonin prej disa vitesh për shkak të sjelljes së tij antisociale. Policia zbuloi se ajo filloi me një debat për një “makinë të përbashkët”, por kishte vazhduar të përshkallëzohej me kërcënime të përsëritura për të vrarë fqinjët e tij, dëgjoi gjykata.

Su1

Gjykata dëgjoi se ai do t’u bërtiste atyre “Unë do t’ju vë poshtë”, ndërsa ai u regjistrua gjithashtu gjashtë muaj para vrasjeve duke thënë se “Unë do të bëj një masakër”. “Kjo është ajo që ai vendosi të bënte gjashtë muaj më vonë para se të ndalohej në gjurmët e tij,” shtoi Kate Brunner QC, duke ndjekur penalisht.

I gjithë incidenti u shpalos në mes të ditës në pamje të plotë të disa kamerave CCTV dhe zileve të derës. Pamjet e shfaqura para jurisë panë Arslan të ulur mbi trupin e pajetë të zotit Boorman dhe ndezi atë që dëshmitarët thanë se ishte një cigare “triumfuese”. Gruaja e viktimës, Sarah Boorman, pësoi një plagë të thellë në kofshë nga thika teksa përpiqej në mënyrë të dëshpëruar të tërhiqte Arslanin nga burri i saj.

Videoja e mëtejshme tregon më pas banorët që luftojnë për të nënshtruar sulmuesin me thikë pas sulmit të përgjakshëm.

Arslan duket se ecën në rrugë me thikën me të cilën thuhet se e ka plagosur për vdekje zotin Boorman, përpara fqinjëve të tmerruar. Ai drejtohet nga këndi dhe i afrohet shtëpisë së një banori tjetër, Peter Marsden, përpara se ta sulmojë edhe atë. Partnerja e  Marsden, Elizabeth McDonald, i tha gjykatës se dëgjoi “një zhurmë të madhe” përpara se të shihte Arslan duke u futur në kopshtin e tyre të pasmë.

Ajo shpjegoi: “Kisha një pamje të qartë nga dera e pasme dhe ai u zhvendos drejt e drejt Pjetrit. Ai po thoshte gjëra dhe dukej i zemëruar.

“Pjetri i kapi shpatullat duke e shtyrë drejt derës së pasme duke bërtitur “largohuni nga shtëpia ime”.

Arslan shihet duke hyrë në kuzhinë përpara se të hiqej me forcë – pasi arriti të godiste zotin Marsden me thikë gjithsej tetë herë.

Oficeri i policisë jashtë detyrës Steve Wilkinson shihet duke goditur Arslanin me një copë të madhe druri në një përpjekje të dëshpëruar për të ndaluar sulmin. Ai e ndoqi 52-vjeçarin përmes portës anësore, pasi iu lut të “ulte thikën”. Zonja McDonald vazhdoi: “Shkova te Peter dhe ia ngrita majën dhe ai kishte gjak në anën e majtë.

“Një fqinj tjetër hyri dhe e bëri Pjetrin të shtrihej dhe të bënte presion dhe djali im mbërriti nga dera e pasme.

“Mjekët dhe paramedikët mbërritën më pas dhe Peter shkoi në spital me një ambulancë”.

Gjykata mësoi se Arslan kishte gjithashtu një fqinj tjetër në pamjet e tij, por ai u ndalua nga një grup heronjsh të guximshëm. Ata u mblodhën në rrugë për ta vendosur në qoshe derisa të mbërrinte policia, përpara se ai të sulmohej nga policët dhe të arrestohej.

Në gjyq u dëgjua se Arslan kishte shënjestruar fqinjët që ishin ankuar për sjelljen e tij antisociale dhe po e nxirrnin atë në një mosmarrëveshje të gjatë për një rrugë të përbashkët.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.