Foto-Video/ Bllokohen në Afganistan 20 forca speciale të SAS, operacion si në filma për shpëtimin e tyre

Ndërkohë që talebanët merrnin nga dita në ditë provincat e Afganistanit, një grup prej 20 vetash nga Forcat Speciale (SAS) të ushtrisë britanike kishin ngecur pas linjave të armikut në zonën e Kandaharit në Afganistan duke bërë që eprorët e tyre të jepnin alarmin.

Ngjarja ndodhi fill pasi talebanët morën Kandaharin, ndërsa u njoftua sëfundmi nga ushtria britanike.

Situata ishte e rrezikshme pas këto trupa gjendeshin qindra kilometra larg grupit tjetër të ushtarëve britanikë në Kabul.

Për të shpëtuar 20 efektivët e forcave special SAS, nga një bazë ajrore në Dubai u ngrit gjatë gjatës një avion Hercules, të cilit tashmë i duhej të ulej në shkretëtirë dhe jo në një aeroport normal pasi ai kontrollohej nga talebanët.

Avioni fiku menjëherë sinjalin e vendndodhjes sapo u afrua në hapësirën ajrore të Afganistanit duke u ulur disa dhjetra kilometra në jug-perëndim të Kandaharit për të marrë ushtarët e ngecur aty.

Siç duket edhe nga harta e nxjerrë prej FlightRadar, avioni i rishfaq në radarë pasi doli nga hapësira ajrore e Afganistanit duke nxjerrë shëndoshë e mirë 20 ushtarët prej andej.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *