Foto-Video/ Njihuni me kështjellën e mallkuar! Kush e viziton, vdes një vit më pas në të njëjtën ditë

Nuk është besëtytni! Është një fakt i konstatuar në vite. Ka shumë atraksione turistike që thuhet se janë të ‘mallkuara’, por vetëm disa prej tyre mund të ‘vrasin’ me të vërtetë.

I tillë është dhe rasti i kështjellës ‘Zvíkov’ në Republikën Çeke. Ajo daton që nga shekulli i 13-të dhe është e vendosur në zemër të vendit midis dy lumenjve të mëdhenj, Vltava dhe Otava.

Pamja e saj është mahnitëse dhe tepër joshëse për tu vizituar, megjithatë disa legjenda të frikshme e rrethojnë këtë vend.

Aty thuhet se endet shpirti i zonjës që ka banuar në këtë kështjellë më përpara, e po ashtu në themelet dhe bodrumet e saj shumë turistë kanë treguar se mund të dëgjosh të qara dhe vajtime rrëqethëse gjatë natës.

Një tjetër rast i frikshëm është se çdo kush që ka marrë guximin për ta vizituar ka vdekur një vit më vonë, fiks në të njëjtën datë kur kishte vizituar kështjellën.

Këto histori kanë bërë që ky sit të mos ketë shumë vizitorë, edhe pse kurioziteti për ta parë nga afër është i madh.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts