FOTO- “Zgjerim i bashkëpunimit dhe heqja e pengesave”/ Rama-Vuçiç-Zaev takim për Minishengenin Ballkanik. Nuk merr pjesë Kosova


Tre liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor, Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut kanë zhvilluar një takim online në kudër të  Minishengenit Ballkanik.

rama-vucic-zaev

Sipas medias serbe, të tre udhëheqësit, kryeministri Rama e Zaev dhe Presidenti Vuçiç  diskutuan për zgjerimin e mëtejshëm të bashkëpunimit, me synimin për të hequr pengesat në katër bazat e lirisë – lëvizjen e njerëzve, kapitalit, mallrave dhe shërbimeve midis tre vendeve dhe në rajon.

Konferenca filloi në orën 10 të mëngjesit, ndërsa është publikuar edhe fotoja nga takimi.

Kujtojme qe Kosova ka refuzuar ftesën për të marrë pjesë në këtë takim. Kosova nuk e njeh “Shengenin Ballkanik” dhe nuk ka marrë pjesë në asnjë nga takimet e zhvilluara.

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.