Foto+Video/ Siçilia dhe Malta mbulohen nga tymi i zjarreve në Greqi

Nuk është vetëm Athina ajo që është mbuluar nga tymi për shkak të zjarreve që kanë përfshirë zonat nga Aleksandoupoli në Parnitha dhe Menidi.

Ndërkohë që në Greqi po shpërthejnë dhjetëra zjarre pyjore që po shkatërrojnë qindra mijëra hektarë pyje, tokë të punueshme dhe zona të banuara, tymi ka mbuluar një pjesë të madhe të Mesdheut Lindor.

Zjarret në Traki, pjesa e përparme e të cilave i kalonte 60 kilometrat, prodhojnë sasi të mëdha grimcash të imëta që tani kanë arritur në Italinë Jugore dhe Maltë.

Kushtet e motit që mbizotërojnë në Mesdheun Qendror favorizojnë sedimentimin e masave të gazta dhe bashkë me to edhe mikrogrimcat, të cilat ndodhen shumë afër tokës. Tipike është imazhi satelitor i përpunuar nga Observatori Kombëtar i Athinës/meteo.gr mëngjesin e së mërkurës 23/8 , i cili tregon zonën e mbuluar nga tymi i zjarreve në Greqi.

Sidomos në zonën e Sicilisë dhe Maltës, cilësia e ajrit është jashtëzakonisht e ulët për shkak të përqendrimit të lartë të mikrogrimcave PM10 dhe PM2.5.

Më poshtë është një imazh nga kamera e motit në Sliema, Maltë, që tregon dukshmërinë e kufizuar në portin e qytetit.

Sliema Webcam
Sliema Webcam

Videoja timelapse e Meteo tregon se si filloi dhe u zhvillua zjarri në Parnithë

Në videon e mëposhtme, nisja dhe zhvillimi i zjarrit në pyll në Parnithë mund të shihet nga kamera e Observatorit Kombëtar të Athinës në ambientet e Penteli. Videoja fillon nga mëngjesi i së martës 22/08 dhe zgjat deri në orët e mëngjesit të së mërkurës 23/08.

Kamera e Observatorit Kombëtar të Athinës në Penteli ka regjistruar zjarrin në Parnithë .

Në videon e mëposhtme nisja dhe ecuria e zjarrit në pyll në Parnithë shihet nga kamera e Observatorit Kombëtar të Athinës. Videoja fillon nga mëngjesi i së martës 22/8 dhe zgjat deri në orët e mëngjesit të së mërkurës 23/8.

20230823 Sat Malta
20230823 Sat Malta

Beteja me flakët, e cila u zhvillua gjatë gjithë natës nga forca të forta zjarrfikëse tokësore në frontin e madh të zjarrit që shpërtheu dje (e martë) në zonën e Fylit, për të mos lejuar që zjarri të nisej drejt kreshtës së malit. Parnitha, vazhdon edhe sot . Sipas Zjarrfikëses, zjarri i rënë mesditën e së martës në Fyli në periferi të malit të Parnitës është në vazhdim dhe po shkon në lindje drejt Dardizës, Shën Joanit Rus dhe Agia Paraskevi.

Zjarri që nisi mëngjesin e djeshëm nga Fyli dhe ka marrë përmasa të mëdha duke mbërritur në Parnithë, ka mbuluar me tym Athinën. Në shumë zona të Athinës mban erë djegieje, ndërsa tymi ka mbuluar edhe Akropolin, gjë që tregon përmasat e zjarrit që lëviz në shpatet e malit Parnitha.

(Protothema/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts