Franca ashpërson masat anti-covid

12:38 21/07/2021

Hyrja në muze e kinema, vetëm me pasaportë shëndetësore

Duke nisur nga kjo e mërkurë në Francë, ka hyrë në fuqi pasaporta e re shëndetësore kundër koronavirusit. Tani njerëzit duhet të dëshmojnë se janë vaksinuar, kanë test negativ apo janë shëruar nga koronavirusi, në mënyrë që të mund të hyjnë në shumicën, kinemave muzeve apo aktivitete të tjera publike me praninë e shumë njerëzve.

Ndërkohë që pritet që Parlamenti të debatojë edhe nëse një pasaportë e tillë do të kërkohet edhe për të hyrë në baret, restorantet apo qendrat tregtare. Masat e reja hyjnë në fuqi në një kohë kur Franca po përballet me një shtim të ndjeshëm të rasteve të reja të infektimeve.

Ministri francez i Shëndetësisë, Olivier Véran, raportoi për 18,000 raste të reja të infektimit në vetëm 24 orë, çka përbën një rritje prej 150% krahasuar me vetëm një ditë më parë.

Autoritetet shëndetësore në Francë thanë se kjo gjë nuk ishte parë asnjëherë më parë, edhe gjatë kulmit të koronavirusit gjatë fillimit të këtij viti, ndërsa shtimin e rasteve ia atribuojnë pikërisht variantit Delta i cili ka për një përhapje shumë më të shpejtë se mutacionet e mëparshme.

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka bërë të ditur më parë se krahas pasaportës shëndetësore, vaksinimi do të bëhet i detyrueshëm për të gjithë punonjësit shëndetësorë dhe ata të shtëpive të të moshuarve, deri në muajin Shtator.

Planet e reja të qeverisë shkaktuan zemëratë tek francezët, të cilët gjatë ditëve të fundit kanë protestuar në shumë qytete franceze, ndërsa dogjën edhe dy qendra vaksinimi. Drejt shtrëngimit të masave po shkon edhe Australia, ku zona të tjera kanë hyrë në karantinë totale.

Australia e Jugut, u bashkua me Victorian dhe pjesë të Uellsit të Ri Jugor në këtë bllokim të ri, ndërsa banorët nuk duhet të largohen nga shtëpitë e tyre përveç për blerje ushqimesh dhe arsye të tjera thelbësore.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.