Franca do të ndalojë paketimin plastik për frutat dhe perimet që nga janari 2022

Franca do të ndalojë paketimin plastik për pothuajse të gjitha frutat dhe perimet që nga janari 2022 në një përpjekje për të zvogëluar mbeturinat plastike, tha të hënën ministria e mjedisit.

Duke zbatuar një ligj të shkurtit 2020, qeveria publikoi një listë me rreth 30 fruta dhe perime që do të duhet të shiten pa paketim plastik nga 1 janari. Lista përfshin presh, patëllxhanë dhe domate të rrumbullakëta, si dhe mollë, banane dhe portokalle.

“Ne përdorim një sasi skandaloze të plastikës njëpërdorimëshe në jetën tonë të përditshme . Ligji i ekonomisë  synon të zvogëlojë përdorimin e plastikës së hedhur dhe të nxisë zëvendësimin e saj me materiale të tjera ose paketime të ripërdorshme dhe të riciklueshme ,” tha ministria në një deklaratë.

Është vlerësuar se 37% e frutave dhe perimeve shiten me paketim, dhe pritet që masa do të parandalojë më shumë se një miliard artikuj plastikë të padobishme në vit.

Presidenti i federatës franceze të shitësve të frutave Francois Roch tha se kalimi në karton do të jetë i vështirë në një kohë kaq të shkurtër.

“Gjithashtu, shitja e prodhimeve të lirshme është e ndërlikuar pasi shumë klientë prekin frutin dhe njerëzit nuk duan që frutat e tyre të preken nga klientët e tjerë,” tha ajo.

Ndalimi i paketimit është pjesë e një programi qeveritar shumëvjeçar për të hequr gradualisht plastikën.

Frutat e prera dhe një numër i kufizuar i frutave dhe perimeve delikate ende mund të shiten me paketim plastik, por ato do të hiqen gradualisht deri në fund të qershorit 2026.

Paketimet plastike do të ndalohen deri në fund të qershorit 2023 për domatet, qershitë, fasulet jeshile dhe pjeshkët, dhe deri në fund të vitit 2024 për asparagus, kërpudhat, sallatat, disa barishte, si dhe qershitë.

Në fund të qershorit 2026, mjedrat, luleshtrydhet dhe manaferrat e tjera delikate duhet të shiten pa plastikë.

Nga viti 2022, hapësirat publike duhet të sigurojnë burime uji për të zvogëluar përdorimin e shisheve plastike; botimet e shtypit dhe publicitetit duhet të dërgohen pa mbështjellës plastik, ndërsa restorantet e ushqimit të shpejtë nuk mund të ofrojnë më lodra plastike falas.

Nga janari 2023, Franca do të ndalojë gjithashtu enët për hedhje në restorantin e ushqimit të shpejtë për ushqimet e konsumuara në vend.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.