Franca do të shkurtojë praninë ushtarake në Afrikën Perëndimore dhe Qendrore në 600 trupa

franca do te shkurtoje pranine ushtarake ne afriken perendimore dhe qendrore ne 600 trupa
franca do te shkurtoje pranine ushtarake ne afriken perendimore dhe qendrore ne 600 trupa

Franca po planifikon të zvogëlojë praninë e saj ushtarake në Afrikën Perëndimore dhe Qendrore në rreth 600 trupa, gjë që është në përputhje me planet e presidentit Emmanuel Macron për të kufizuar gjurmën ushtarake franceze në rajon, thanë tre burime.

Në shkurt 2023, Macron njoftoi një “zvogëlim të dukshëm” të pranisë së trupave franceze në Afrikë, pasi ndjenjat anti-franceze po rriten në disa ish-koloni dhe vende si Rusia po konkurrojnë për ndikim më të madh.

Sipas një plani që po diskutohet aktualisht me partnerët afrikanë, Franca planifikon të reduktojë në mënyrë drastike të ashtuquajturat forcat e saj të “parapozicionuara” në Afrikë.

Sipas dy burimeve pranë qeverisë dhe një burimi ushtarak, Franca do të mbajë vetëm rreth 100 trupa në Gabon në Afrikën Qendrore, nga 350 sot dhe rreth 100 në Senegal, në Afrikën Perëndimore, nga 350.

Parisi planifikon të mbajë rreth 100 trupa në Bregun e Fildishtë në bregun jugor të Afrikës Perëndimore – nga 600 trupa sot – dhe rreth 300 trupa në Çad në Afrikën veri-qendrore, nga 1,000 tani.

Tre burimet thanë se prania e reduktuar mund të zgjerohet periodikisht bazuar në nevojat e partnerëve lokalë. Shtabi i Përgjithshëm francez nuk pranoi të komentojë.

Deri dy vjet më parë, përveç rreth 1,600 forcave të para-dislokuara në Afrikën Perëndimore dhe Gabon, Franca kishte mbi 5,000 trupa në rajonin Sahel të Afrikës si pjesë e operacionit anti-xhihadist Barkhane.

Por ajo është shtyrë gradualisht nga juntat që erdhën në pushtet në Mali në 2021, në Burkina Faso në 2022 dhe Niger në 2023.

Të tre vendet kanë përfunduar tani marrëveshje sigurie me Rusinë, e cila ka kërkuar të zgjerojë gjurmën e saj në kontinent.

Çadi, i sunduar nga Mahamat Idriss Deby, djali i Idriss Deby Itno, i cili ishte president për më shumë se 30 vjet, është vendi i fundit Sahel që pret ushtarë francezë.

Çadi pa dalje në det është i rrethuar nga Republika e Afrikës Qendrore, Sudani, Libia dhe Nigeri, forcat paraushtarake ruse që rezultojnë nga riorganizimi i grupit Wagner, themeluesi i të cilit Yevgeny Prigozhin vdiq në një aksident misterioz avioni gushtin e kaluar.

Në shkurt, Macron ngarkoi ish-ministrin Jean-Marie Bockel të përpunonte modalitetet e reja të pranisë ushtarake franceze me partnerët afrikanë.

Përfundimet e tij priten në korrik.

Në maj, Bockel i tha Senatit se Franca dëshironte “të reduktonte praninë e saj të dukshme, por të ruante aksesin logjistik, njerëzor dhe material në këto vende duke përforcuar veprimet tona në përgjigje të aspiratave të tyre”.

Ushtria franceze planifikon të ngrejë një komandë me bazë në Paris kushtuar Afrikës këtë verë, thanë dy burime të afërta me këtë çështje.

Ushtria franceze nuk po përjashton mundësinë e “bashkimit” të bazave të saj me amerikanë apo partnerë evropianë, ka thënë shefi i shtabit të forcave të armatosura franceze, gjenerali Thierry Burkhard.

Sipas Burkhard, struktura e re më e ngushtë do të bëjë të mundur ruajtjen e marrëdhënieve me autoritetet ushtarake lokale, “mbledhjen e inteligjencës” dhe “ndjekjen e partneriteteve operacionale”, midis detyrave të tjera.

Në vend të misioneve luftarake, ushtarët francezë do të ofrojnë trajnime dhe aftësi për vendet partnere me kërkesën e tyre.

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts