Franca e Gjermania propozojnë samit me Putin

15:19 24/06/2021

Kjo do të bëhet si pjesë e një rivendosje të marrëdhënieve mes vendeve anëtare të bllokut dhe Rusisë

Franca dhe Gjermania kanĂ« propozuar tĂ« ftojnĂ« Vladimir Putin nĂ« njĂ« samit me BE si pjesĂ« e njĂ« rivendosjeje mĂ« tĂ« gjerĂ« tĂ« marrĂ«dhĂ«nieve tĂ« bllokut me RusinĂ«.

Propozimi nga Emmanuel Macron dhe Angela Merkel vjen pas takimit tĂ« Joe Biden nĂ« GjenevĂ« me Presidentin rus dhe mbĂ«shtetĂ«sit e idesĂ« argumentojnĂ« se udhĂ«heqĂ«sit evropianĂ« mund tĂ« japin tĂ« njĂ«jtat mesazhe tĂ« drejtpĂ«rdrejta nĂ« lidhje me sjelljen ruse duke mbajtur derĂ«n e hapur pĂ«r kompromis dhe bashkĂ«punim.

KritikĂ«t janĂ« tĂ« shqetĂ«suar se ky samit do tĂ« ishte nĂ« favor tĂ« Putin nĂ« njĂ« kohĂ« kur ai po krijon edhe njĂ« herĂ« presion mbi UkrainĂ«n si dhe akuzat e ngritura nĂ« lidhje me sulmet kibernetike ndaj SHBA dhe aleatĂ«ve tĂ« saj. Kjo ftesĂ« nga liderĂ«t europianĂ« vjen njĂ« ditĂ« pas kur forcat ruse pretenduan se kishin sulmuar nĂ« mĂ«nyrĂ« paralajmĂ«ruese nĂ« njĂ« anije luftarake britanike nĂ« Detin e Zi afĂ«r KrimesĂ« sĂ« okupuar nga Rusia, njĂ« pretendim qĂ« Britania e Madhe e mohoi.

BE nuk ka mbajtur njĂ« samit me Putinin qĂ« nga aneksimi i KrimesĂ« nĂ« 2014 dhe ka vendosur disa sanksione ndaj RusisĂ«. Nuk Ă«shtĂ« e qartĂ« nĂ«se propozimi do tĂ« pĂ«rfshinte tĂ« gjithĂ« 27 udhĂ«heqĂ«sit evropianĂ« ose vetĂ«m shefin ekzekutiv tĂ« BE-sĂ«, Ursula von der Leyen dhe kryetarin e saj, Charles Michel.

Biden dhe Putin u takuan për më shumë se tre orë në Gjenevë në 16 Qershor, një takim që sipas të dyve kishte të bënte me adresimin e një sërë problematikash ndaj njëri-tjetrit. Ata ranë dakord që zyrtarët e tyre do të takoheshin më shpesh si pjesë e një dialogu strategjik të stabilitetit dhe të shqyrtonin mundësinë e punës për një marrëveshje të re të kontrollit të armëve.

Klan News
TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *