Franca i dërgon Gjermanisë gaz për herë të parë mes krizës energjetike të Rusisë, mbulon më pak se 2% të nevojave ditore

franca i dergon gjermanise gaz per here te pare mes krizes energjetike te rusise mbulon me pak se 2 te nevojave ditore
franca i dergon gjermanise gaz per here te pare mes krizes energjetike te rusise mbulon me pak se 2 te nevojave ditore

Franca ka dërguar gaz në Gjermani për herë të parë në “solidaritetin evropian” mes presioneve në rritje të energjisë.

Gazi, i shpërndarë nëpërmjet një tubacioni, është pjesë e një marrëveshjeje midis vendeve për të lehtësuar mungesat e energjisë pasi Rusia mbylli rubinetat për në Evropë.

Megjithëse fluksi i ri është më pak se 2% e nevojave ditore të Gjermanisë, ai është i mirëpritur ndërsa Berlini lufton për të diversifikuar energjinë e tij.

Rusia është akuzuar për përdorimin e furnizimeve me gaz si armë kundër Perëndimit që nga pushtimi i Ukrainës.

Operatori francez i rrjetit, GRTgaz, tha se fillimisht do të dërgonte 31 gigavat orë (GWh) në ditë, nëpërmjet një tubacioni nga fshati kufitar francez i Obergailbach.

Kapaciteti maksimal ditor i rrjedhës së re të gazit është 100 GWh, shtohet në një deklaratë.

Muajin e kaluar, në marrëveshjen e solidaritetit energjetik, Gjermania u zotua të sigurojë energji shtesë për Francën kur të jetë e nevojshme, dhe në këmbim Franca ra dakord të ndihmojë Gjermaninë me furnizimet me gaz.

“Nëse nuk do të kishim solidaritetin evropian dhe një treg të integruar dhe të bashkuar tani, do të kishim probleme serioze”, tha presidenti francez Emmanuel Macron të mërkurën.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts