Franca kërcënon me proces gjyqësor nëse Britania e Madhe nuk jep licencat e peshkimit

Ministrja franceze e detit Annick Girardin paralajmëroi të enjten se Franca do të kërkonte një takim në nivel evropian dhe një procedurë gjyqësore nëse Mbretëria e Bashkuar nuk jep licenca të mëdha peshkimi për 94 anije franceze të peshkimit deri të premten në mbrëmje.

“Nëse të gjitha licencat nuk jepen deri nesër në mbrëmje, Franca do të kërkojë mbledhjen e këshillit të partneritetit”, tha ajo për BFMTV.

Qëllimi i takimit do të ishte garantimi i zbatimit të marrëveshjes pas Brexit, për të vënë në dukje mosrespektimin e nënshkrimit të saj nga Britania e Madhe”, tha ministri.

10 dhjetori është afati i fundit i dhënë nga Komisioni Evropian Britanisë së Madhe për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve të peshkimit të Kanalit.

Të drejtat e peshkimit kanë pllakosur bisedimet për Brexit për vite me radhë. Britania dhe BE ranë dakord të krijojnë një sistem licencimi për t’u dhënë anijeve të peshkimit akses në ujërat e njëra-tjetrës kur Britania u largua nga blloku. Por Franca thotë se nuk i është dhënë numri i plotë që duhet, ndërsa Britania thotë se vetëm atyre që u mungojnë dokumentet e sakta nuk janë dhënë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.