Franca lëshon urdhër-arresti për Bashar Al-Assad

17:12 15/11/2023

Presidenti sirian akuzohet për bashkëpunim në krime kundër njerëzimit për sulmet kimike të viti 2013 kundër popullësisë

Franca ka lëshuar një urdhër-arresti për presidentin sirian Bashar al-Assad, i akuzuar për bashkëpunim në krime kundër njerëzimit për sulmet kimike në vitin 2013.

Urdhëri i arrestit është lëshuar edhe për vëllain e tij Maher al-Assad dhe dy zyrtarë të tjerë të lartë lidhur me përdorimin e armëve kimike kundër civilëve në Siri. Ato pasojnë një hetim për sulmet kimike në qytetin e Douma dhe rrethin e Ghouta Lindore që vranë më shumë se 1,400 njerëzit.

Aktivistët në vitin 2013 postuan video amatore në YouTube që tregonin se pasojat e sulmit. Pamjet shfaqin dhjetra kufoma në rrugë, shumë prej tyre fëmijë.

Forcat e rendit iu përgjigjën protestave që filluan në vitin 2011 me një goditje brutale që ekspertët e OKB-së kanë thënë se përbënin krime lufte. Gjykata në Paris ka hetuar sulmet kimike që nga viti 2021.

Siria mohon përdorimin e armëve kimike, por një hetim i mëparshëm i përbashkët i Kombeve të Bashkuara dhe Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike zbuloi se qeveria siriane përdori agjentin nervor sarin në një sulm të Prillit 2017 dhe ka përdorur atë në mënyrë të përsëritur gjatë sulmeve të tjera.

Në Tetor, gjykatësit francezë lëshuan urdhër  arresti për dy ish-ministra të mbrojtjes së Sirisë për një bombë që shpërtheu në vitin 2017, që vrau një burrë francezo-sirian në shtëpinë e tij në Daraa.

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts