Franca në kaos/ Përleshje dhe gaz lotsjellës në Marsejë, çfarë ndodhi në natën e pestë të trazirave pas vrasjes së adoleshentit nga policia (Video)

Policia dhe protestuesit janë përleshur në qytetin francez të Marsejës, ndërsa vendi kaloi natën e pestë të trazirave pas vdekjes së një adoleshenti që u qëllua nga policia në distancë.

Videot tregojnë policinë duke përdorur gaz lotsjellës, pasi zyrtarët thonë se të paktën 56 arrestime janë bërë në qytetin jugor.

Por një prani e madhe e policisë në qendër të Parisit duket se i ka penguar protestat. Turma të mëdha dolën për funeralin e Nahel M., 17 vjeç, i cili u vra teksa po largohej nga një ndalesë trafiku.

Shumë qytete franceze janë përfshirë në kaos që nga e marta, pasi vrasja ndodhi në periferinë e Parisit, Nanterre.

Në një postim në Twitter, Ministri i Brendshëm Gérald Darmanin vlerësoi zbatimin e ligjit për “veprimin e tyre të vendosur” që kishte çuar në një “natë më të qetë”.

Rreth 45,000 policë u vendosën në të gjithë vendin të shtunën. Ministria tha se deri në orën 03:30 me orën lokale (01:30 GMT) kishte pasur 486 arrestime.

Më shumë se 1,300 arrestime u bënë të premten mbrëma dhe më shumë se 900 të enjten. Në Marsejë, gjatë gjithë mbrëmjes së së shtunës u zhvilluan përleshje të rënda midis policisë dhe protestuesve.

Në pamjet që qarkullojnë në internet, policia mund të shihet duke përdorur gaz lotsjellës kundër njerëzve në qytet.

Videoja tregon përleshjet që po zhvillohen në La Canebière, rruga kryesore në zemër të Marsejës.
Mediat franceze raportojnë se luftimet po zhvillohen midis një grupi të madh rebelësh dhe oficerëve në zonë për më shumë se një orë.

Në Paris, një numër i madh policësh u panë përgjatë Champs-Élysées.
Në rrjetet sociale ka pasur thirrje që protestuesit të mblidheshin atje, por prania e policisë duket se i ka mbajtur larg shumicën prej tyre.

Policia e kryeqytetit tha se ka kryer 194 arrestime. Rajoni i Parisit ndaloi të gjithë autobusët dhe tramvajet pas orës 21:00.

Kryeministrja franceze Elisabeth Borne thuhet se mori pjesë në dhomën e komandës së policisë kombëtare në Paris për të vëzhguar përpjekjet për ruajtjen e rendit.

Në qytetin verior të Lille, forcat speciale të policisë janë parë duke dalë në rrugë.
Imazhet nga qyteti gjatë natës treguan zjarrfikësit që shuanin flakët në makinat që ishin djegur nga protestuesit.

Zyrtarët thanë për mediat lokale se 21 persona ishin arrestuar në qytetin e Lionit. Përleshje u raportuan gjithashtu në Nicë dhe Strasburg.

Varrimi për 17-vjeçarin Nahel u mbajt në Nanterre më herët të shtunën. Pas shërbimit në xhaminë në periferi të Parisit, trupi i tij do të dërgohej në varrezat lokale.

Mbështetësit e familjes u kanë thënë mediave të lajmeve që të qëndrojnë larg. Të gjitha xhirimet – madje edhe në telefon – u ndaluan: “Jo Snapchat, jo Insta”, thanë ata.

Nahel u qëllua pasi refuzoi të ndalonte për një kontroll trafiku dhe vdiq pasi shërbimet e urgjencës dolën në vendngjarje. Një video, e shpërndarë në internet në orët pas vdekjes së Nahelit, tregonte dy oficerë policie që përpiqeshin të ndalonin automjetin dhe njëri i drejtonte armën shoferit.

Oficeri që qëlloi me armë zjarri është akuzuar për vrasje me dashje dhe i ka kërkuar falje familjes. Avokati i tij tha se ai ishte i shkatërruar.

Vdekja e Nahelit ka rindezur debatin rreth gjendjes së policisë franceze, duke përfshirë një ligj të diskutueshëm të vitit 2017 për armët e zjarrit, i cili lejon oficerët të qëllojnë kur një shofer injoron urdhrin për të ndaluar.

Më gjerësisht, ajo ka çuar në pyetjet e racizmit në forcë. Zyra e OKB-së për të drejtat e njeriut tha se trazirat ishin një shans për Francën “për të trajtuar çështjet e thella të racizmit në zbatimin e ligjit”.

Emmanuel Macron ka akuzuar protestuesit për shfrytëzim të vdekjes së Nahelit.

Macron dënoi dhunën të premten “me vendosmërinë më të madhe” dhe tha se vdekja e Nahelit ishte përdorur për të justifikuar aktet e dhunës – duke e quajtur atë një “shfrytëzim të papranueshëm të vdekjes së adoleshentëve”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts