Franca në “zjarr” dhe Macron… vallëzon, zemërim për videon e presidentit francez gjatë koncertit të Elton John

franca ne zjarr dhe macron vallezon zemerim per videon e presidentit francez gjate koncertit te elton john

Një video që tregon Emmanuel Macron në një koncert të Elton John në Paris të mërkurën e kaluar është bërë virale në internet, natën e dytë të incidenteve të dhunshme që kanë shpërthyer në vend që kur një adoleshent u qëllua për vdekje nga një oficer policie.

Në videon që bën xhiron e internetit, Macron shihet duke kërcyer nën tingujt e muzikës në Accor Arena në Paris. Pothuajse dy 24 orë më parë, 17-vjeçari Nael M. u qëllua thuajse nga një punonjës policie gjatë një kontrolli trafiku, duke humbur jetën. Incidenti shkaktoi një valë të re trazirash, të cilat nisën në periferi të kryeqytetit francez dhe u përhapën në disa qytete të tjera, me ekspertët që tani shprehin frikën e një përhapjeje të dhunës.

Partneri i Elton John, David Furnish, postoi një foto në Instagram të enjten me presidentin francez dhe gruas së tij Brigitte, me mbishkrimin “Backstage in Paris”.

Vendimi i presidentit francez për të marrë pjesë në koncertin, i cili është pjesë e turit të lamtumirës të artistit britanik, në një kohë kur tashmë ishte bërë e qartë se vendi i tij po zhytet në një krizë tjetër, është komentuar veçanërisht negativisht orët e fundit në rrjetet sociale. Mëngjesin e djeshëm, pak orë pas daljes së tij dhe para se të nisej për në Bruksel, Macron kishte thirrur tashmë takimin e parë të njësisë ndërministrore të krizës me ministrat dhe drejtorët e administratave në Ministrinë e Brendshme, duke denoncuar dhunën e “pajustifikuar”.

Pas natës së tretë të incidenteve të djeshme, ku 250 policë u plagosën dhe rreth 670 persona, kryesisht të rinj, presidenti francez vendosi të shpejtojë kthimin e tij nga Brukseli, ku po merr pjesë në samitin e BE-së, për të qenë i pranishëm në një tjetër takim ministror për menaxhimin e krizave në orën 14.00.

Shpërthimi i djeshëm i dhunës rezultoi në djegien e qindra ndërtesave publike dhe makinave. Sipas vlerësimeve të para, rreth 500 ndërtesa dhe 2000 makina janë shkatërruar. Organizata franceze e transportit urban tha se sot 20 linja nuk do të jenë në shërbim për shkak të djegies së autobusëve.

Në Paris, pati sulme në dyqanet e veshjeve dhe ushqimeve. Kryetari i qytetit të Deninit në kufirin francez me Belgjikën tha se tre të katërtat e qytetit ishin shkatërruar.

Gjithsej 667 persona u arrestuan gjatë natës në Francë, njoftoi Ministri i Brendshëm Gérald Darmanin, pasi trazirat shpërthyen për të tretën natë radhazi në të gjithë vendin pas vrasjes së një të riu nga një oficer policie në fillim të kësaj jave.

“Sonte policia, rojet dhe zjarrfikësit tanë përballuan edhe një herë dhunën e rrallë. Sipas udhëzimeve të mia për rreptësinë, janë bërë 667 arrestime ”, ka shkruar ministri në Twitter pas një nate tjetër dhune të shënuar me grabitje dhe shkatërrim të pronës publike.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts