Franca nis kombinimin e dozave të vaksinave

13:07 09/04/2021

Doza e parë Astra Zeneca mund të pasohet nga Pfizer ose Moderna

Franca bëhet vendi i parë në botë që nis kombinimin e dy dozave nga vaksina të firmave të ndryshme. Autoriteti i Lartë Shëndetësor në këtë vend e sheh këtë të mundshme, pas ndalimit të vaksinimit me vaksinën Astra Zeneca për personat nën 55-vjeç për shkak të rrezikshmërisë së rritur për zhvillimin e trombozave.

Për të gjithë personat nën 55vjeç që kanë marrë vetëm një dozë të kësaj vaksine para daljes së këtij rregulli, ky autoritet rekomandon që për të mos shkelur afatin prej 12 javësh mes dy injeksioneve, të dytën mund ta marrin nga njëra prej vaksinave që përdorin metodologjinë inovative të lajmëruesit të ARN-së, Pfizer/BioNTech ose Moderna.

KĂ«tĂ« e pohoi edhe ministri i shĂ«ndetĂ«sisĂ« Olivje Vero’. Pasojat e kombinimit tĂ« dozave nga vaksina tĂ« ndryshme janĂ« ende tĂ« paqarta. Ende nuk ka rezultate konkrete nga studimi i parĂ« i gjerĂ« qĂ« nisi qĂ« nĂ« fillim tĂ« kĂ«tij viti nĂ« BritaninĂ« e Madhe pĂ«r kĂ«tĂ« çështje. Veç metodologjisĂ«, Astra Zeneca dhe Pfizer e Moderna kanĂ« nivele tepĂ«r tĂ« ndryshme efektshmĂ«rie, e para nĂ« 76% ndĂ«rsa 2 tĂ« tjerat mbi 90%.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.