Franca regjistron numrin më të ulët të lindjeve që nga 1946

franca regjistron numrin me te ulet te lindjeve qe nga 1946

678 mijë foshnje lindën në Francë në 2023 ose 6.6 për qind më pak se një vit më parë, numri më i ulët i lindjeve që nga viti 1946, sipas të dhënave të publikuara nga zyra kombëtare e statistikave.

Vendi kishte mbi 68.4 milionë banorë më 1 janar 2024, një rritje e mëtejshme prej 0.3% nga viti në vit.

631,000 viktima u regjistruan edhe në vitin 2023, një rënie prej 6,5% krahasuar me vitin 2022, vit i shënuar nga pandemia Covid-19 dhe valët ekstreme të të nxehtit.

Sipas raportit, ky është niveli më i ulët që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore.

Rritja e popullsisë franceze ishte edhe rezultat i imigrimit neto, (përllogaritur në +183,000 njerëz), pra diferencës midis numrit të njerëzve që vijnë dhe atyre që largohen nga territori i vendit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts