Franca shtyn masat e Lock-Down për 4 javë, Macron: Mbyllen edhe shkollat

Vala e tretë ka vendosur në alarm edhe Francën e cila ka shtyrë masat e Lock-Doën për 4 javë.

Në një deklaratë për shtyp, Presidenti Macron ka njoftuar se gjithashtu për 3 javë do të mbyllen edhe shkollat si dhe qendrat e kujdesit vetjak.

“Ne u përpoqëm ta shtyjmë këtë ditë për aq kohë sa të jetë e mundur – por fatkeqësisht tani ka mbërritur. Ne do të humbasim kontrollin nëse nuk veprojmë tani.”- ka thënë Macron.

Franca si disa vende të tjera të Europës, pavarësisht se është në proces vaksinimi nuk ka mundur dot t’i shpëtojë masave të rrepta të Lock-Doën.

Masat nisin nga 3 prilli dhe përfshijnë si Parisin dhe gjithë Francën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.