Franca ‘shuan’ shpresat e Zelenskyt: Anëtarësimi i Ukrainës në BE mund të zgjasë 15-20 vjet

Një ofertë e Ukrainës për t’u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për “15 ose 20 vjet”, tha ministri i Francës për Çështjet Evropiane.

Duke folur në Radio J në Paris, Clement Beaune tha: “Duhet të jemi të sinqertë. Nëse thoni se Ukraina do të bashkohet me BE-në pas gjashtë muajsh, ose një ose dy vitesh, ju gënjeni.
“Kjo është ndoshta pas 15 ose 20 vjetësh, do shumë kohë.”

Komentet e tij hodhën ujë të ftohtë mbi shpresat e Volodymyr Zelensky për hyrje të përshpejtuar në bllok në vazhdën e pushtimit të Rusisë, shkruan BBC.

Beaune përsëriti ofertën e presidentit francez Emmanuel Macron për të krijuar një “komunitet politik evropian” më të lirë që mund të ndihmojë në integrimin e Ukrainës më shpejt, duke shtuar: “Unë nuk dua t’u ofroj ukrainasve asnjë iluzion apo gënjeshtër”.

Zelensky ka hedhur poshtë ato që ai i quajti “kompromise të tilla” dhe këmbënguli për një fillim të menjëhershëm të procesit drejt anëtarësimit të plotë në BE.

Beaune tha se propozimi i Macron nuk është “një alternativë ndaj bashkimit me komunitetin politik evropian”, duke theksuar: “Nuk e pengon anëtarësimin më vonë”.

Aspiratat e Ukrainës për t’u bashkuar me BE-në dhe NATO-n shihen si arsyeja kryesore që presidenti rus Vladimir Putin filloi pushtimin e tij.

Nisma e komunitetit politik evropian të Macron do të debatohet në një samit të BE-së në qershor.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com