Franca vazhdon vaksinimin me Johnson & Johnson

Franca ka në plan të vazhdojë vaksinimet kundër Covid-19 me vaksinën e prodhuar nga Johnson & Johnson, pavarësisht raporteve të efekteve anësore të trombozës së rrallë.

“Siç Ă«shtĂ« planifikuar, do tĂ« vaksinohen personat mĂ« tĂ« vjetĂ«r se 55 vjeç”, tha zĂ«dhĂ«nĂ«si i qeverisĂ«, Gabriel Attal, pas njĂ« takimi tĂ« Kabinetit.

“NjĂ« dĂ«rgesĂ« e parĂ« me rreth 200 000 doza vaksine tashmĂ« ka mbĂ«rritur nĂ« vend”, tha ai.

Attal tha, gjithashtu, se qeveria po vazhdon vaksinimin me AstraZeneca.

Kompania farmaceutike amerikane Johnson & Johnson njoftoi të martën vonesën e fillimit të shpërndarjes së vaksinës së saj në Europë.

Ajo theksoi se po punon me ekspertët dhe autoritetet shëndetësore për të hetuar rastet trombozës.

Franca, me një popullsi prej rreth 67 milionë banorë, është prekur rëndë nga pandemia dhe gati 100 000 persona kanë vdekur.//ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.