Francë, qasja në vendet publike vetëm me pasaportë shëndetësore

15:08 17/01/2022

Parlamenti francez ka aprovuar rregullat e reja përfshirë atë të pasaportës  shëndetësore, të nevojshme për të patur  qasje në shumë vende publike.

Kjo pasaportë kontraverse, ka ngjallur kundërshtime nga  partitë opozitare  në vend që i konsiderojnë disa nga rregullat e reja si shumë të vështira.

Aktualisht, personat e pavaksinuar mund të hyjnë në restorante, kafene dhe kinema edhe me rezultatet e një testi të fundit negativ për COVID-19. Por me rregullat e reja testet Covid-19 nuk do të jenë më të vlefshme pasi do të kërkohet vetëm certifikata digjitale.

Presidenti Emmanuel Macron, i cili pritet të kërkojë një mandat të dytë në zgjedhjet presidenciale të Prillit, i tha gazetës Le Parisien këtë muaj se ai dëshironte të “nervozojë” njerëzit e pavaksinuar duke ua ndërlikuar jetën aq shumë sa do të detyrohen të imunizohen.

Franca ndodhet në valën e pestë Covid-19 ku rastet e reja ditore kanë arritur nivele rekord megjithatë numri i të shtruarve mbetet në nivele të ulëta.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com