Francë, zbulohen baktere të rrezikshme në ujin e pijshëm

france zbulohen baktere te rrezikshme ne ujin e pijshem
france zbulohen baktere te rrezikshme ne ujin e pijshem

Shteti francez ka kërkuar që Perrier të ndalojë përdorimin e një prej puseve të tij “si një masë paraprake”.

Perrier është urdhëruar të shkatërrojë dy milionë shishe ujë pasi bakteret “me origjinë fekale” u zbuluan në një nga puset e saj në Gard, në Francën jugore.

Sipas Nestlé, “disa tufa shishesh”, ekuivalente me “disa qindra paleta”, u shkatërruan.

Kompania nuk e ka specifikuar natyrën e ndotjes, por ka siguruar se “të gjitha shishet në treg mund të konsumohen në siguri të plotë”.

Grupi tashmë është përballur me akuza për trajtim jo në përputhje të markave të tij të ujit Vittel, Contrex dhe Hépar, si dhe atë të Perrier.

Ai vuri në dukje se një “devijim mikrobiologjik i përpiktë” u shfaq pas “shirave shumë të dendura të lidhura me stuhinë Monica që goditi juglindjen e Francës në mes të marsit.

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts