Francë, zgjedhjet presidenciale 2022, Macron kryeson sondazhet

Presidenti francez, Emmanuel Macron vazhdon të udhëheqë në sondazhe, tre muaj para zgjedhjeve presidenciale.

Macron ndiqet në këto sondazhe nga kandidatja republikane e krahut të djathtë, Valérie Pécresse si dhe ajo e së djathtës ekstreme, Marine Le Pen.

Kreu i shtetit, Macron, i cili ende nuk ka shpallur zyrtarisht kandidaturën, sipas sondazheve, do të mblidhte 25% të votave, përpara Marine Le Pen me 17% dhe Valérie Pécresse 16%.

Asnjë kandidat i majtë sipas sondazheve nuk kalon kuotën e 10%.

Jean-Luc MĂ©lenchon (”La France Insoumise”) Ă«shtĂ« 10% pĂ«rpara ekologut Yannick Jadot (8%), kryebashkiakut socialist i Parisit, Anne Hidalgo me 3,5%.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *