Fraza që i referohet Pjetrit të Madh/ Kremlini: Rusia nuk do t’i mbyllë marrëdhëniet me Perëndimin

Rusia nuk ka në plan të “mbyllë dritaren” ndaj Evropës, tha Kremlini.

Pavarësisht se marrëdhëniet midis Moskës dhe Perëndimit kanë rënë në nivele të reja pas pushtimit të Ukrainës, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov këmbënguli: “Ne nuk po planifikojmë të mbyllim asgjë”.

Fraza “dritare drejt Evropës” i referohet Pjetrit të Madh, perandorit të parë të Rusisë që sundoi për më shumë 40 vjet deri në vitin 1725. Javën e ardhshme shënon 350-vjetorin e lindjes së tij.

Peskov tha se Presidenti Putin e vlerësonte shumë rolin e Pjetrit të Madh pasi ai kishte njohuri të thella të historisë.

Rusia ka kritikuar vendimin e SHBA-së për të armatosur Ukrainën me sisteme artilerie më të avancuara, duke akuzuar Uashingtonin se “i ka hedhur benzinë ​​zjarrit” – por thotë se kjo nuk do të ndryshojë rrjedhën e luftës.

“Pompimi i armëve (perëndimore) në Ukrainë nuk i ndryshon të gjithë parametrat e operacionit special,” u tha Peskov gazetarëve në një telefonatë konferencë.

“Qëllimet e saj do të arrihen, por kjo do të sjellë më shumë vuajtje në Ukrainë”.

Luftimet e ashpra vazhdojnë në Ukrainën lindore, ku zyrtarët pranojnë se 80% e qytetit të madh industrial të Severodonetsk tani është në duart e Rusisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.