Frika e një shpërthimi bërthamor, zyrtari i OKB-së viziton termocentralin në Ukrainën jugore

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) ka vizituar një termocentral bërthamor në Ukrainën jugore në udhëtimin e tij të parë në vend që kur Rusia filloi pushtimin e saj.

Drejtori i Përgjithshëm Rafael Grossi tha se ai po takohej me zyrtarë të qeverisë ukrainase dhe stafin në termocentralin bërthamor të Ukrainës Jugore si pjesë e përpjekjeve të mbikëqyrësit bërthamor të OKB-së për t’i ofruar vendit “ndihmë teknike” për të garantuar sigurinë dhe sigurinë e objekteve të tij bërthamore.

Ai tha në një seri postimesh në Twitter se prania e agjencisë në terren në Ukrainë “do të ndihmojë në parandalimin e rrezikut të një aksidenti bërthamor që mund të ketë pasoja të rënda për shëndetin publik dhe mjedisin” si brenda kufijve të vendit ashtu edhe më gjerë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.