Frika nga kundërofensiva ukrainase, Putin njofton largimin e civilëve nga Khersoni

frika nga kunderofensiva ukrainase putin njofton largimin e civileve nga khersoni
frika nga kunderofensiva ukrainase putin njofton largimin e civileve nga khersoni

Vladimir Putin ka paralajmëruar se civilët që jetojnë ende në provincën ukrainase të Khersonit, të cilën Rusia e deklaroi në shtator se e kishte aneksuar, duhet të “evakuohen” nga zona e konfliktit.

“Tani, natyrisht, ata që jetojnë në Kherson duhet të hiqen nga zona e veprimeve më të rrezikshme, sepse popullsia civile nuk duhet të vuajë,” tha presidenti rus gjatë një takimi me aktivistët pro-Kremlinit.

Komentet nënvizuan spekulimet në rritje se Rusia do të përpiqet të mbajë vetë qytetin Kherson, zonën më të madhe urbane nën pushtimin rus, me çdo kusht.

Autoritetet okupuese pro-ruse njoftuan shkurtimisht një shtetrrethim 24-orësh në qytet mes sugjerimeve se forcat ruse mund të përgatiten të braktisin bregun perëndimor të lumit Dnieper, përpara se të tërhiqen me shpejtësi.

Ndërsa forcat ukrainase janë mbyllur, Rusia ka lëvizur me përforcime dhe ka gërmuar në pozicione kundër një përpjekjeje të pritshme nga Ukraina për të tentuar të marrë qytetin kyç, duke krijuar skenën për një betejë potencialisht të egër.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts