Frika nga rrezatimi, ekspertët ndërkombëtarë të sigurisë shkojnë në centralin bërthamor të Çernobilit

Autoriteti Ndërkombëtar i Energjisë Atomike (IAEA) deklaroi se po nis një mision në Ukrainë për të ekzaminuar ish-centralin bërthamor të Çernobilit, i cili ishte skena e luftimeve të ashpra në fillim të luftës. Kjo ngjalli frikën për një rrjedhje të madhe rrezatimi. Ekipi i ekspertëve të sigurisë do të mbërrijë të martën në Çernobil për të ofruar pajisje, për të bërë vlerësime të niveleve të rrezatimit dhe për të ndihmuar në rivendosjen e sistemeve mbrojtëse dhe monitorimit.

Si vendi i fatkeqësisë më të keqe bërthamore të historisë në vitin 1986, Çernobili nuk është më një termocentral funksional, por puna vazhdon atje për ruajtjen e mbetjeve radioaktive, raporton BBC.

Dy javë më parë, Yogita Limaye e BBC-së ishte një nga gazetarët e parë që vizitoi fabrikën pas largimit të forcave ruse. Punëtorët thanë se u përpoqën të gjenin karburant për të mbajtur gjeneratorët në punë pasi u ndërpre energjia gjatë luftimeve, madje ata grabitën rusët për të ruajtur sistemet kritike të sigurisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts