‘Frika’ nga stina e dimrit/ Franca lë në fuqi kufizimet kundër COVID-19

Qeveria franceze vlerësoi sot se ende nuk ka ardhur koha për të lehtësuar masat kufizuese kundër COVID-19, pavarësisht rënies së numrit të rasteve.

Megjithëse incidenca e rasteve brenda javës ka rënë në një mesatare nën 50 raste për 100 000 banorë, ka ende rritje të lokalizuara.

Për më tepër, ka shqetësime se virusi do të përhapet më lehtë pasi të fillojnë muajt e ftohtë të vjeshtës dhe dimrit. Personat që nuk janë të vaksinuar ende duhet të paraqesin prova të një testi negativ COVID-19 për të fituar qasje në vende të ndryshme, por ato teste nuk do të jenë më falas duke filluar nga 15 tetori, përveçse nëse personi ka një arsye mjekësore që e pengon atë të vaksinohet.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *