Frika nga sulmi bërthamor rus, Ukraina merr masat, shpërndan ilaçet që bllokojnë përthithjen e rrezatimit nuklear

Bashkia e Kievit ka thënë se po shpërndan pilula me jod kaliumi në qendrat e evakuimit në përgatitje për një sulm të mundshëm bërthamor rus në kryeqytetin e Ukrainës.

Pilulat e jodit të kaliumit mund të ndihmojnë në bllokimin e përthithjes së rrezatimit të dëmshëm nga gjëndra tiroide nëse merren pak para ose menjëherë pas ekspozimit ndaj rrezatimit bërthamor.

Pilulat do t’u shpërndahen banorëve në zonat e kontaminuara nga rrezatimi bërthamor nëse ka nevojë për evakuim, tha këshilli i qytetit në një deklaratë.

Putin ka thënë se do të ‘përdorte të gjitha mjetet në dispozicionin tonë’ për të fituar luftën, ndërkohë që forcat e tij tokësore tërhiqen në mënyrë poshtëruese nga një kundërsulm ukrainas. Trupat ruse kanë pësuar humbje të mëdha dhe po tërhiqen në disa rajone.

Frika po rritet se Putini do të përdorë një sulm shkatërrues bërthamor për të mposhtur Ukrainën në nënshtrim, ndërsa trupat e tij tokësore vazhdojnë të pësojnë disfata.

Lajmet për përgatitjet e Kievit erdhën pasi The Times raportoi të hënën se NATO kishte paralajmëruar anëtarët e Putinit do të demonstronte gatishmërinë e tij për të përdorur armë bërthamore duke kryer një provë bërthamore në kufirin e Ukrainës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts