Frika nga varianti Delta, Italia zgjeron përdorimin e certifikatës së vaksinimit deri tek fëmijët mbi 12 vjeç

Nesër pasdite, qeveria e Mario Draghi  do të takohet për herë të fundit para pushimeve të verës. Qëllimi kryesor i kabinetit është të miratojë zgjatjen e përdorimit të “kalimit të gjelbër të vaksinuar”.

Në Itali tashmë është vendosur që të gjithë qytetarët mbi moshën 12 vjeç , nga data 6 e muajit, duhet të kenë një kartë jeshile (lëshuar pas dozës së parë të vaksinës) për të qenë në gjendje të ulen brenda në kafene dhe restorante dhe të hyjnë në kulturë qendra, palestra, teatro dhe kinema.

Covid 19 Italia 2

Sipas shtypit italian, nesër qeveria e Mario Draghi ka shumë të ngjarë të vendosë të zgjasë “kalimin” për stafin administrativ dhe mësuesit dhe mësuesit e shkollave italiane. Përndryshe, testet diagnostike për koronavirusin mund të kërkohen çdo dy ditë.

Komisioneri special për zbatimin e fushatës së vaksinimit, gjeneral Francesco Filiuolo, ndërkohë, kërkoi nga të gjitha rajonet italiane që ta informojnë atë në detaje, deri më 20 gusht, sa mësues do të vaksinohen.

Zonat me përqindjen më të lartë të mësuesve të pavaksinuar deri më tani janë Kalabria, Sardenja, Sicilia dhe rajoni më i gjerë i Xhenovës. Në përgjithësi, përqindja e mësuesve që janë vaksinuar, megjithatë, tejkalon 85%.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.