Frika për daljen nga BE, qytetarët protesta masive në Poloni

Rreth 100,000 qytetarë kanë protestuar në Poloni kundër përpjekjeve të qeverisë për t’u shkëputur nga Brukseli.

Protestat u zhvilluan pas vendimit se Kushtetuta polake mbizotëron mbi ligjet e BE-së.

Sondazhet e realizuara sëfundmi konfirmuar se 80% e popullsisë ishte në favor të anëtarësimit në BE.

kryeministri i Polonisë, Mateusz Morawiecki u shpreh se Polonia do të jetë në familjen europiane dhe se partia e tij nuk ka asnjë plan për “Polexit”.

Gjithashtu politikanë, artistë dhe aktivistë morën pjesë në protestat të cilat thuajse u mbajnë në 100 qytete .

Sakaq udhëheqësit në të gjithë BE-në kritikuan vendimin e Gjykatës Kushtetuese.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *