“Frikë dhe vajtim”, BBC për situatën në Gaza: Njerëzit vrapojnë të gjejnë strehë, ndërsa konflikti vazhdon. Dhuna nuk kursen as civilët

GAZA

Luftimet midis Izraelit dhe militantëve palestinezë nuk tregojnë shenja të zbutjes dhe shqetësimi është duke u rritur për përmasat e dhunës, madje edhe mbi civilët.

Pamjet tronditëse tregojnë gjendjen e rëndë të konfliktit gjatë ditëve të fundit, ndërsa sulmet ajrore dhe sulmet me raketa i kthyen shtëpitë dhe pasuritë në rrënoja dhe i detyrojnë njerëzit të nxitojnë për strehim.

Izraeli thotë se sulmet e tij ajrore në Gaza kanë synuar militantët palestinezë, por linjat e energjisë dhe rrugët kryesore janë dëmtuar gjithashtu.

Në imazhin e publikuar në media të huaja, një palestinez gërmon mbi rrënojat e shtëpisë së tij të shkatërruar pas një sulmi izraelit të dielën.

Disa nga familja e tij u varrosën nën mbeturinat. Ajo ditë ishte më vdekjeprurësja në Gaza, që kur shpërthyen luftimet më shumë se një javë më parë. Sulmet ajrore izraelite goditën një rrugë pas mesnatës, duke shkaktuar shembjen e disa ndërtesave dhe dhjetëra vdekje.

“Na duhen të paktën 10 vjet më shumë për të ndërtuar atë që është dëmtuar këtu në Gaza,” tha Mohammad Abu Rayya, një pediatër, të hënën për BBC pas grevave të mëtejshme.

Funeralet e improvizuara janë mbajtur përreth territorit. Ndërkohë Hamasi, i cili kontrollon Gazën dhe grupet e tjera militante palestineze atje, kanë vazhduar të lëshojnë raketa drejt Izraelit jugor.

Shtëpitë dhe ndërtesat janë dëmtuar, dhe miliona izraelitë janë detyruar të largohen në dhoma të sigurta ose strehimore ndërsa sirenat paralajmëruese shpërthejnë. Një vajzë e re ishte fotografuar në një strehë të bombarduar në qytetin Ashkelon, e cila ka mbajtur barrën e sulmeve me raketa. Victoria Tapalashvili mund të shihet duke inspektuar dëmet në shtëpinë e saj në qytetin jugor të Izraelit Ashdod pas një sulmi.

“Nuk është e lehtë – pothuajse çdo mbrëmje, çdo natë, ne i ngremë fëmijët nga shtrati [dhe] vrapojmë në strehimore,” i tha BBC-së ekzekutivi i teknologjisë izraelite dhe babai i tre fëmijëve, Eitan Singer. “Kemi 30 sekonda deri në 60 sekonda për të gjetur një strehë.”

Mediat e huaja vlerësojnë se më shqetësues është fakti se konflikti sa po vjen dhe rëndohet e nuk ka shenja të përmirësimit të gjendjes në rajonin, të trazuar tradicionalisht.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *