Frikë nga përsëritja e krizës emigratore të 2015-ës, BE merr masa për të ndaluar refugjatët afganë (Nga agjentët e Frontex te sanksionet ndaj Rusisë dhe Turqisë)

Vendet e BE -së po përgatiten për të ndaluar refugjatët afganë që potencialisht të hyjnë në Evropë nga frika e përsëritjes së krizës së migrimit të vitit 2015, kur 1 milion njerëz erdhën në Evropë.

“BE-ja dhe shtetet e saj anëtare janë të vendosur të veprojnë së bashku për të parandaluar përsëritjen e lëvizjeve të pakontrolluara, të shkallës së gjerë, të paligjshme të migrimit të hasura në të kaluarën,” do të bien dakord të thonë ministrat e punëve të brendshme të BE-së pas një takimi urgjent në Bruksel të martën ( 31 gusht), sipas një draft deklarate, të datës 28 gusht.

Disa nga masat do të përpiqen të mbrojnë kufijtë e jashtëm të BE-së dhe të parandalojnë hyrjet e paautorizuara, duke përfshirë vendosjen e oficerëve të kontrollit kufitar nga agjencia Frontex e BE-së.

Sipas Reuters ato do të përdorin mjete të reja për të penguar përpjekjet për të instrumentalizuar migrimin e paligjshëm për qëllime politike, në një aluzion të sanksioneve të mundshme kundër vendeve të tilla si Bjellorusia, Rusia dhe Turqia, të cilat në të kaluarën kanë inkurajuar emigrantët të kalojnë kufijtë e BE –së.

“BE -ja gjithashtu duhet të forcojë mbështetjen për vendet në afërsi të Afganistanit për të siguruar që ata në nevojë të marrin mbrojtje adekuate kryesisht në rajon,” vuri në dukje draft deklarata.

Ministrat e BE -së adresuan shqetësimet se grupet terroriste mund të infiltrojnë refugjatët.

“Shkëmbimi i informacionit dhe inteligjencësjanë me rëndësi të madhe. Kryerja në kohë e kontrolleve të sigurisë të personave që evakuohen nga Afganistani mbetet vendimtare”, thanë ata.

“Të gjitha përpjekjet duhet të ndiqen për të siguruar që Afganistani të mos bëhet përsëri një vend i shenjtë për terroristët dhe grupet e krimit të organizuar,” thuhej në draft deklaratë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com