Frikë nga vala e 3 e Covid, mbyllet Belgjika

18:57 24/03/2021

Duke filluar nga dita e shtunë, Belgjika do të mbyllet për të parandaluar valën e tretë të pandemisë së Covid-19.

Autoritetet belge kanë vendosur që për 4 javë të mbyllin shkollat, dyqanet jo ushqimore dhe qendrat estetike.

Kryeministri i vendit, Alexander De Croo tha në një konferencë shtypi se varianti britanik i virusit është aktiv në Britani dhe ka shkaktuar dyfishim të numrit të të infektuarve. Belgjika është një nga 19 vendet e Bashkimit Europian që kanë pësuar rritje të infeksioneve.

“Po pĂ«rballemi me njĂ« valĂ« tĂ« tretĂ«. Ne do ta kalojmĂ«, siç bĂ«mĂ« me tĂ« mĂ«parshmet. Ishte njĂ« vendim i vĂ«shtirĂ« pĂ«r t’u marrĂ«, por nĂ«se nuk do ta bĂ«nim pasojat do tĂ« ishin serioze”, tha Kryeministri De Croo.

Shkollat në vend do të mbyllen që nga dita e hënë dhe do ta hapen përsëri më 19 Prill. Grumbullimet e njerëzve do të reduktohen, nga 10 që është aktualisht në 4 persona. Megjithatë, qytetarët do të lejohen që të udhëtojnë nëpër qytete.

Situata duket të jetë shqetësuese në Bruksel. Më shumë se 22 mijë persona të infektuar me Covid-19 kanë humbur jetën në Belgjikë. /tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.