Frikë për shëndetin e monarkes, Mbretëresha Elizabeth “nën mbikëqyrje mjekësore”, kryeministrja Truss merr lajmin teksa fliste ‘live’

frike per shendetin e monarkes mbreteresha elizabeth nen mbikeqyrje mjekesore kryeministrja truss merr lajmin teksa fliste live
frike per shendetin e monarkes mbreteresha elizabeth nen mbikeqyrje mjekesore kryeministrja truss merr lajmin teksa fliste live

Mbretëresha Elizabeth është nën mbikëqyrjen mjekësore në Balmoral pasi mjekët u shqetësuan për shëndetin e saj, zbuloi sot Buckingham Palace.

Anëtarët e afërt të familjes së Madhërisë së saj janë informuar, me njoftimin e fundit që përshkallëzon frikën për shëndetin e monarkes.

Një zëdhënës mbretëror tha: “Pas vlerësimeve të mëtejshme këtë mëngjes, mjekët e Mbretëreshës janë të shqetësuar për shëndetin e Madhërisë së saj dhe kanë rekomanduar që ajo të mbetet nën mbikëqyrjen mjekësore. Mbretëresha mbetet e qetë dhe në Balmoral.”

Pak minuta përpara deklaratës, kryeministres së re Liz Truss iu dorëzua një shënim në Commons kur ajo po zbulonte planet e saj për të kufizuar faturat e energjisë.

Zonja Truss tha se “i gjithë vendi do të jetë thellësisht i shqetësuar nga lajmet nga Buckingham Palace këtë drekë”, duke shtuar “mendimet e mia – dhe mendimet e njerëzve në mbarë Mbretërinë tonë të Bashkuar – janë me Madhërinë e saj Mbretëreshën dhe familjen e saj në këtë kohë”.

Dje ajo u detyrua të shtyjë një mbledhje të Këshillit Privat në minutën e fundit me këshillën e mjekëve.
Pas një dite të ngarkuar të martën, gjatë së cilës ajo përshëndeti Boris Johnson dhe Liz Truss në Balmoral, si dhe duke ndërmarrë detyra të tjera të lehta, monarkes 96-vjeçare i është thënë të pushojë.

Dhe sot Buckingham Palace zbuloi se mjekët janë sjellë në Balmoral pas shqetësimeve këtë mëngjes.

Ajo duhej të mbante Këshillin e Privatësisë virtualisht mbrëmjen e djeshme, gjatë së cilës Kryeministrja e re do të kishte bërë betimin e saj si Zonja e Parë i Thesarit dhe ministrat e kabinetit do të ishin betuar në rolet e tyre dhe do të bëheshin këshilltarë të fshehtë, nëse nuk do të emëroheshin tashmë si në të kaluarën.

Kjo vjen pas një sërë problemesh shëndetësore për sovranen gjithnjë e më të dobët, e cila u këshillua të mos udhëtonte në Londër nga shtëpia e saj në Malësi këtë javë për të pranuar dorëheqjen e kryeministres së saj në largim dhe për të emëruar zonjën Truss.

Ishte hera e parë në mbretërimin e saj 70-vjeçar që Mbretëresha emëroi një kryeministër në Balmoral.
Dy politikanët bënë udhëtimin 1000 milje vajtje-ardhje nga Londra në vend që ta bënte mbretëresha, e cila ka vuajtur probleme episodike të lëvizshmërisë që nga tetori, të kthehej nga Skocia.

Buckingham Palace tha se nuk kishte probleme kushtetuese me vonesën e procedurave, të cilat do të riorganizohen dhe se vendimi për të inkurajuar Madhërinë e Saj për të pushuar nuk ka përfshirë një qëndrim në spital.

Por vendimi për të shtyrë takimin virtual, në mënyrë të pashmangshme, do të shkaktojë shqetësim të ri për shëndetin e Mbretëreshës.

Një zëdhënës i Pallatit tha mbrëmë: “Pas një dite të plotë dje, Madhëria e saj ka pranuar këtë pasdite këshillat e mjekëve për të pushuar.

“Kjo do të thotë se takimi i Këshillit Privat që do të mbahej këtë mbrëmje do të riorganizohet.”

Mbretëresha u fotografua të martën duke buzëqeshur dhe vigjilente, por ende e brishtë, duke përdorur një shkop dhe duke shfaqur mavijosje të mëdha në duar si rezultat i pashmangshëm i viteve të saj të avancuara.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts