Frustrimet përhapen në Izrael ndërsa familjet e pengjeve kërkojnë përgjigje nga kryeministri Netanyahu dhe përleshen me ministrat e ekstremit të djathtë

Tensionet po vlojnë në Izrael pasi familjet e frustruara të pengjeve kërkojnë përgjigje nga qeveria për fatin e të dashurve të tyre dhe një marrëveshje për lirimin e tyre. “Kërkoj angazhimin e tyre që të gjithë të kthehen në shtëpi. Të gjithë pengjet.

Ne duhet të marrim përgjigje dhe një angazhim … në formë të shkruar,” tha Shai Wenkert, djali të cilit i quajtur Omer po mbahet peng në Gaza nga grupi militant Hamas.

Wenkert foli për media të hënën, përpara se ai dhe të afërmit e tjerë të takoheshin me kryeministrin Benjamin Netanyahu dhe kabinetin e tij të luftës në Tel Aviv. Deri më tani, vetëm një pjesë e vogël e familjeve janë takuar me Netanyahun, duke zemëruar qindra të afërm të tjerë të pengjeve, të cilët thonë se qeveria nuk po bën mjaftueshëm për t’i liruar ata. Por për disa, takimi vetëm sa e thelloi zhgënjimin e tyre. Udi Goren, kushëriri i të cilit Tal Chaimi u kap rob, u largua herët nga takimi, duke thënë se mendonte se nuk kishte informacion të ri mbi pengjet e ofruara nga kabineti i luftës, duke përfshirë detaje rreth një marrëveshjeje të mundshme për lirimin e tyre.

Rreth 239 pengje janë duke u mbajtur në Gaza, të rrëmbyer gjatë sulmeve të përgjakshme të Hamasit në Izrael më 7 tetor që vranë rreth 1200 njerëz, sipas ushtrisë izraelite, sulmi më i madh i tillë ndaj Izraelit që nga themelimi i vendit në 1948. Vetëm një pjesë e vogël e pengjeve janë liruar deri më tani. Më 20 tetor, dy amerikanë – Judith Tai Raanan dhe vajza e saj 17-vjeçare Natalie Raanan, u liruan për arsye humanitare pas negociatave midis Katarit dhe Hamasit. Menjëherë pas kësaj, dy gra izraelite, Nurit Cooper dhe Yocheved Lifshitz, u liruan gjithashtu. Lifshitz tha se ajo “kaloi nëpër ferr”, duke përshkruar se u rrëmbye nga shtëpia e saj, u largua me një motoçikletë përpara se të çohej në një rrjet tunelesh.

Izraeli iu përgjigj sulmeve të 7 tetorit duke i shpallur luftë Hamasit dhe duke vendosur një bllokadë të Gazës, duke e zhytur rripin në një krizë të tmerrshme humanitare. Rreth 12,700 palestinezë kanë vdekur që nga fillimi i luftës, sipas Ministrisë palestineze të Shëndetësisë në Bregun Perëndimor, e cila merr të dhënat e saj nga autoritetet shëndetësore të drejtuara nga Hamasi në Rrip.

Dhe ndërsa ka ende mbështetje dërrmuese në Izrael për luftën kundër Hamasit, ka kritika në rritje ndaj Netanyahut dhe administratës së tij , të cilët shumë e fajësojnë për dështimin për të parashikuar sulmin e 7 tetorit dhe për mungesën e përparimit në lirimin e pengjeve.

Më herët të hënën, zemërimi i publikut u përhap gjatë një takimi komiteti në parlamentin izraelit, ndërsa anëtarët e familjeve të pengjeve u përleshën me ministrin e Sigurisë Kombëtare Itamar Ben-Gvir dhe figura të tjera të qeverisë së ekstremit të djathtë. Ben-Gvir, një figurë përçarëse në politikën izraelite që dëshiron që Izraeli të aneksojë territoret palestineze, po promovon legjislacionin që do të parashikonte dënimin me vdekje për terroristët.

Por shumë familje pengjesh akuzojnë Ben-Gvir se po rrezikon më tej të dashurit e tyre, duke argumentuar se Hamasi mund të jetë më pak i gatshëm të lirojë pengjet nëse ka sugjerime se Izraeli mund të ekzekutojë të burgosurit palestinezë. Në mbledhjen e parlamentit, familjarët mbanin foto të të dashurve të tyre dhe shprehën me zë të lartë zhgënjimet. “Sillini në shtëpi!” këndonte Gil Dickmann, kushëriri i të cilit po mbahet në Gaza.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts