Fshatrat e Lushnjës pa ujë të pijshëm, banorët: Kemi vetëm 60 minuta në 24 orë dhe të ndotur, për ne shteti nuk ekziston

Prej vitesh banorët e fshatrave Zhamë dhe Sektor në Lushnje vuajnë mungesën e ujit, situatë që bëhet me shqetësuese në stinën e verës kur temperaturat janë përvëluese.

Banorët thonë se furnizohen vetëm një orë në ditë me ujë, i cili është i ndotur.

3000 banorë të fshatit Zhamë e Sektor, buzë autostradës Lushnjë-Tiranë ndiejnë mungesën e ujit. Situata e mbartur ndër vite bëhet më shqetësuese gjatë periudhës së verës në një kohë që temperaturat janë përvëluese.

Këto zona furnizohen me ujë vetëm një orë në ditë, i cili nuk mund të konsumohet për shkak se tubacionet janë të vjetra dhe të dëmtuara dhe kalojnë nëpër ujërat e zeza duke shkaktuar ndotjen e ujit të pijshëm.

Ankesat e banorëve të Zhamës kanë qenë të përsëritura edhe pranë bashkisë së Lushnjës, por situata nuk ka ndryshuar prej vitesh.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts