Fshehje provash? Çfarë përmbajnë 15 kutitë e marra nga shtëpia e Trump, dokumente të grisura dhe letra nga…

Muajin e kaluar, 15 kuti me materiale nga presidenca e Donald Trump u morën nga shtëpia e tij në Mar-a-Lago nga punonjës të Arkivit Kombëtar,  kuti që përmbanin, ndër të tjera, letra nga diktatori i Koresë së Veriut Kim Jong Un dhe ish presidenti Barack Obama.

Lajmi vjen pasi CNN raportoi se stafi i Arkivave Kombëtare  së bashku disa dokumente të Shtëpisë së Bardhë të Trump qe duhej t’ia jepnin  komitetit të Dhomës së Përfaqësuesve që hetonte 6 janarin, ishin grisur.

“Tre ish-zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë i thanë CNN-it se e panë Trumpin të shkatërronte dokumentet për të cilat ai nuk ishte më i interesuar ose kishte mbaruar shqyrtimin  një praktikë që e bëri të vështirë për sekretarët e stafit të Shtëpisë së Bardhë ruajtjen e të dhënave presidenciale. Ata zyrtarë thanë se ish-Presidenti i renditi kutitë e dosjeve në një mënyrë mjaft metodike duke i grisur”- tha gazetari i CNN.

Sipas CNN kjo cceshtje duhet të ketë shumë më tepër vëmendje. Trump është  dhe ka qenë gjithmonë një fabulist. Ai është i fiksuar në mënyrë unike për ta portretizuar veten gjithmonë si një fitues  që daton që nga ditët e tij si një profesionist i ri.

Në çdo fazë të jetës së tij, Trump ka redaktuar në mënyrë krijuese narrativën për ta bërë veten të duket më mirë. Falimentimet e tij të shumta nuk ishin dështime, ato ishin lëvizje të zgjuara biznesi. Dështimet e partisë së tij në fushatën e 2018 ishin, në fakt, një përmbysje e pritshmërive dhe një fitore.

Kur kombinoni atë seri të tipareve të Trump, shihni sa e vështirë do të jetë për Arkivin Kombëtar të marrë ndonjëherë një pamje të plotë të presidencës Trump dhe  pse është kaq e rëndësishme që të bëjë gjithçka në fuqinë e tij për të bere keshtu.

Trump është tashmë në procesin e përpjekjes për të rishkruar historinë e mandatit të tij në detyrë, veçanërisht me pohimet e tij të përsëritura të rreme se zgjedhjet e vitit 2020 ishin të manipuluara. Dhe ndërsa katër vitet e tij si president shkojnë më tej në pasqyrën e pasme, kujtesa jonë kolektive mund të fillojë të lëkundet kur vjen puna për të kujtuar vitet e Trump  dhe çfarë kataklizmi që ai përfaqësonte  për demokracinë amerikane .

Kjo është ajo që e bën punën e një entiteti jopartiak si Arkivi Kombëtar që kuron presidencën e tij kaq të rëndësishme. Dhe pse rrëmbimi i kutive me informacione për presidencën e tij nga Trump është kaq shqetësues.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.