FSHF 90 vjet në FIFA

11:52 14/05/2022

Infantino përgëzon për arritjet

Në 90-vjetorin e pranimit të Shqipërisë në FIFA, përqendrimi i të gjitha energjive dhe vëmendjes është tek finalja e parë dhe historike e Conference League. Shqipëria ka lobuar shumë për këtë finale dhe Presidenti i Federatës Armand Duka garanton organizmat ndërkombëtarë për gatishmërinë e bashkëpunimit të vazhdueshëm.

“Do tĂ« doja gjithashtu tĂ« garantoja, si komunitetin e futbollit shqiptar, po ashtu edhe FIFA-n, qĂ« nĂ« FederatĂ«n Shqiptare tĂ« Futbollit do tĂ« gjejnĂ« njĂ« partner serioz dhe tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m, njĂ« partner i cili do tĂ« dijĂ« tĂ« bashkĂ«punojĂ«, njĂ« partner i cili do tĂ« dijĂ« tĂ« implementojĂ« çdo politikĂ« tĂ« futbollit botĂ«ror nĂ« vendin tonĂ«â€.

Në 90-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në FIFA, presidenti i saj Gianni Infantino iu drejtua federatës së futbollit me një përshëndetje dhe inkurajim për projektet e ardhshme. Infantino kujtoi arritjen më të madhe të fuitbollit shqiptar, kualifikimin në europianin e 2016.

“Nuk mund ta harrojmĂ« kualifikimin e parĂ« historik dhe paraqitjen nĂ« finalet e UEFA Euro 2016 nĂ« FrancĂ«, qĂ« i solli aq shumĂ« gĂ«zim dhe krenari popullit shqiptar dhe qĂ« Ă«shtĂ« rezultati i pĂ«rmirĂ«simit tĂ« vazhdueshĂ«m pĂ«rgjatĂ« viteve tĂ« fundit”.

Federata Shqiptare e futbollit u themelua më 6 Qershor të 1930 dhe dy vite më pas më 12 qershor të 1932 u pranua si anëtare e FIFA-s.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *