Fshihej në Stamboll, autoritetet turke arrestojnë krahun e djathtë të Al-Baghdadit

Është arrestuar në Stamboll të Turqisë një përfaqësues i lartë i ISIS, i njohur gjerësisht si ish-krahu i djathtë i drejtuesit të kalifatit Abu Bakr al-Baghdadi.

Ky i fundit u ekzekutua në tetor të 2019-ës. Sipas mediave të huaja personi i arrestuar është me origjinë afgane.

I arrestuari besohet se kishte ndihmuar al-Bagdadin të fshihej në Idlib, ndërsa në Stamboll kishte mbërritur falë një pasaporte false.

Sakaq, kujtojmë që Abu Bakr al-Baghdadi u vra në vitin 2019, në një bastisje të forcave special amerikane, me ndihmën e luftëtarëve kurdë në provincën Idlib, në Sirinë veriperëndimore.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.