Fumio Kishida zgjidhet kryeministri i ri japonez

Fumio Kishida, një ish -ministër i jashtëm do të bëhet kryeministër i Japonisë pasi fitoi zgjedhjet presidenciale të partisë Liberal Demokratike në pushtet në balotazhin kundër ministrit Taro Kono.

Koalicioni i udhëhequr nga LDP mban shumicën në të dy dhomat e parlamentit, që do të thotë se Kishida është praktikisht I siguruar për kryeministrinë në një seancë të jashtëzakonshme parlamentare të hënën.

Dy kandidatet femra, Sanae Takaichi, një ish-ministre e komunikimit dhe Seiko Noda humbën në garën me katër drejtime në raundin e parë të votimit të mërkurën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com