Fuqia ushtarake e Finlandës/ Ja çfarë ka për t’i ofruar NATO-s ky shtet dhe cilat do të jenë hapat e Kremlinit

Finlanda po mirëpritet në grupin e NATO-s pasi shpalli synimin e saj zyrtar për t’u anëtarësuar këtë javë. Finlanda njoftoi se do të ndërmerrte hapat e nevojshëm për t’u bashkuar me NATO -n këtë javë. Ndryshimi në politikën e jashtme vjen pasi lufta në Ukrainë i trembi vendet fqinje të Rusisë që të rishqyrtojnë sistemet e tyre të mbrojtjes. Vendi më parë neutral ka thënë se “duhet të aplikojë për anëtarësim në NATO pa vonesë” për të forcuar mbrojtjen e tij kundër Rusisë.

Një deklaratë e lëshuar nga qeveria finlandeze të enjten tha se vendi do të forcohej duke u bërë një anëtar i NATO-s.

Por sa e madhe është ushtria e Finlandës?

Finlanda ka një personel ushtarak prej 937,000, por vetëm 23,000 prej tyre janë aktivë.

Sipas globalfirepower.com , ushtria finlandeze ka 2090 automjete të blinduara, si dhe 200 tanke dhe 662 artileri të tërhequr.

Sidoqoftë, Finlanda nuk ka aeroplanmbajtëse, shkatërrues apo nëndetëse. Pas shpalljes së synimit të saj për t’u anëtarësuar në NATO, Ministria e Jashtme e Rusisë tha se aderimi i Finlandës në NATO do të shkaktojë dëme serioze në marrëdhëniet dypalëshe ruso-finlandeze dhe ruajtjen e stabilitetit dhe sigurisë në rajonin e Evropës Veriore.

“Rusia do të detyrohet të ndërmarrë hapa hakmarrës, si të natyrës ushtarako-teknike ashtu edhe të natyrës tjetër, në mënyrë që të neutralizojë kërcënimet ndaj sigurisë së saj kombëtare që rrjedhin nga kjo”, shtoi kjo ministri.

Kremlini nuk specifikoi se çfarë do të përfshinin këto hakmarrje.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se Rusia do ta shihte “padyshim” anëtarësimin finlandez si një kërcënim.
“Zgjerimi i NATO-s dhe afrimi i aleancës me kufijtë tanë nuk e bën botën dhe kontinentin tonë më të qëndrueshëm dhe të sigurt”, tha ai.

Screenshot 6
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.