Furnizime shtesë për Europën? Putin urdhëron Gazprom për depozitimin e gazit në magazinat nëntokësore

Presidenti Vladimir Putin i tha Gazprom PJSC që të kthehet në rimbushjen e objekteve evropiane të magazinimit të gazit muajin e ardhshëm, duke sinjalizuar se furnizimet shtesë të shumëpritura ruse mund të jenë në rrugë e sipër.

“Masa do të krijojë një situatë më të favorshme në tregun evropian të energjisë”-tha Putin në një takim të transmetuar në televizionin shtetëror të mërkurën.

Ai urdhëroi gjigantin energjetik të kontrolluar nga shteti të përqëndrohet në mbushjen e magazinave nëntokësore në Gjermani dhe Austri duke filluar nga 8 nëntori, pasi të ketë përfunduar procesi në shtëpi. Shefi Ekzekutiv i Gazprom, Alexey Miller, duke folur me presidentin përmes lidhjes video, tha se fushata e ri-injektimit të brendshëm do të zgjatet një javë më shumë se nentori.

Gazprom deri më tani ka pompuar sasi shumë të vogla gazi në objektet e tij të magazinimit evropian, tha Miller. Fokusi i Rusisë në rindërtimin e stoqeve vendase të gazit, i kombinuar me normat e ulëta të magazinimit në vendet e Gazprom në Bashkimin Evropian, është bërë një shqetësim i madh për tregun e kontinentit, i cili po lufton me një shtrydhje të energjisë dhe çmime të larta.

Inventarët evropianë në tërësi janë në nivelin më të ulët sezonal në pothuajse një dekadë.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.