Fushata e pazakontë publicitare në Spanjë: Trupi i çdo gruaje është gati për plazh!

fushata e pazakonte publicitare ne spanje trupi i cdo gruaje eshte gati per plazh
fushata e pazakonte publicitare ne spanje trupi i cdo gruaje eshte gati per plazh

Ministria e Barazisë në Spanjë ka nisur një fushatë verore për të inkurajuar gratë që shqetësohen për pamjen e tyre të trupit për të shkuar në plazh.

“Vera është gjithashtu e jona”, shkruan slogani mbi një imazh të pesë grave të ndryshme të formave dhe madhësive të ndryshme.

“Të gjithë trupat janë trupa plazhi,” tha ministri i Shërbimeve Sociale, Ione Belarra.

Drejtuesja e Institutit të Grave Antonia Morillas tha se pritjet fizike ndikuan jo vetëm në vetëvlerësimin e grave, por u mohuan atyre të drejtat e tyre.

Ilustrimi i fushatës së pesë grave që pushojnë në plazh gjithashtu paraqet një grua topless pas një mastektomie.

Instituti, i cili qëndron pas nismës, tha se ishte një përpjekje për të treguar se të gjitha trupat ishin OK.

Femrat duhet ta shijojnë verën, megjithatë kudo dhe me kë të duan, thuhej në reklamën: “Sot dolli një verë për të gjithë, pa stereotipe dhe dhunë estetike ndaj trupit tonë”.

Por jo të gjithëve u bëri përshtypje fushata.

Disa pyesnin veten nëse duhet të zgjerohet për të përfshirë burra pa të ashtuquajturat trupa standardë, ndërsa lideri i krahut të majtë Cayo Lara tha se fushata ishte kulmi i absurditetit, duke u përpjekur të “krijojë një problem aty ku nuk ekziston”.

Ministrja e re e barazisë, Ángela Rodríguez Pam, postoi një mesazh në Twitter për burrat që besonin se gratë nuk kishin nevojë për lejen e ministrisë për të shkuar në plazh: “Sigurisht që do të shkojmë, por ne po supozojmë se do të tërheqim urrejtje për të treguar një trup që nuk është standard.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts