Fushata/ Mungesë arbitrash, UEFA-s i duhen 40 mijë

fushata mungese arbitrash uefa s i duhen 40 mije


Përballë rritjes së numrit të ndeshjeve në vitet e fundit, UEFA njoftoi se po kërkonte 40,000 arbitra.

edsffg

Qeveria e futbollit e komunikoi këtë të premte nisjen e një fushate rekrutimi e cila synon shtimin e “këmishëve të zeza”. “Aktualisht nevoja është për rreth 277,000 zyrtarë në futbollin europian, por mungojnë rreth 40,000 gjyqtarë për të pasur mjaftueshëm në mënyrë që të garantohet mbarëvajtja e lojës në nivel lokal.

Kjo është arsyeja pse UEFA ka vendosur të investojë në një program që ndihmon federatat e ndryshme të rekrutojnë dhe mbajnë gjyqtarë të rinj duke e parë këtë lëvizje si thelbësore për futbollin në Kontinentin e vjetër.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al

Te lidhura

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts