Fyen presidentin Erdogan gjatë një marshimi, 13 turq përfundojnë në burg

Policia turke ka arrestuar 13 persona, të cilët morën pjesë në marshim me rastin e Ditës së Gruas, ku edhe kishin fyer presidentin, Recep Tayyip Erdogan.

Mijëra protestues marshuan nëpër rrugët e Stambollit për të dënuar dhunën ndaj grave në Turqi, ku më shumë se 400 gra u vranë vitin e kaluar. Ndryshe nga vitet e mëparshme kur policia prishi demonstratat e ngjashme, marshimi përfundoi paqësisht, raporton yahoonews. Sidoqoftë, policia më vonë shqyrtoi videot e protestës dhe arrestoi 13 persona, përfshirë një të mitur që mori pjesë në protestë.

Media lokale raportoi se personat u arrestuan për fyerjen e presidentit Erdogan. Fyerja e presidentit është krim në shtetin turk që dënohet me burg deri në katër vjet.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.