“Fyerje ndaj presidentit”/ Erdogan padit gazetën greke dhe 4 gazetarë të saj

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka ngritur një padi kundër gazetës greke “Demokracia” dhe katër gazetarëve të saj në prokurorinë e Ankarasë. Sipas njoftimit të gazetës , prokuroria ka komunikuar përmes procesit të ndihmës gjyqësore drejtuar konkretisht ndaj drejtorit të gazetës, Dimitri Rizoulis, kolumnistit kryesor, Manolis Kottakis, dhe dy drejtuesve të pensioneve, Andreas Kapsampeli dhe George. Patroudaki.

Sipas gazetës, presidenti turk kërkon të dënojë me burgim deri në pesë vjet katër drejtues të saj, ndërsa është hera e parë që një kryetar shteti i huaj kthehet kundër një gazete greke për arsye politike”.

“Prokurori turk Erdinc Hakan Ozdambakoglu , pasi mori një padi përkatëse nga avokati i presidentit turk Dr. Hussein Aydin i akuzon katër gazetarët për “krimin e fyerjes së presidentit”, sipas nenit 299 të Kodit Penal të Turqisë. Më e rëndësishmja nga të gjitha është se teksti ligjor zyrtar i dorëzuar autoriteteve greke është plot provokime dhe raporte shpenguese. Nga njëra anë, deti Egje cilësohet si “deti i ishujve”, nga ana tjetër, pala turke akuzon gazetarët e “Demokracisë” për krijimin e pengesave për aspiratat e zotit Erdogan në Mesdheun Lindor dhe Egjeu. Demokracia refuzon të marrë pjesë në procedurat përkatëse ligjore bazuar në padinë e Erdoganit për parodi dhe e konsideron si nder që udhëheqja turke e karakterizon gazetën tonë si një pengesë për planet e saj ekspansioniste dhe të rrezikshme, ” tha gazeta në një deklaratë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *